Czytasz: Nowy banknot z Matką Boską

Nowy banknot z Matką Boską

Narodowy Bank Polski wyemituje banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 20 zł, upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Nardowy Bank Polski uczci specjalnym banknotem, a symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na nim podkreśli wyjątkową rolę obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w dziejach narodu.

Banknot zaprojektowała Justyna Kopecka. Dwudziestozłotówka o wymiarach 150 mm x 77 mm pojawi się w nakładzie do 55 tys. sztuk.

Jak opisuje ojciec Stanisław Jan Rudziński, kustosz zbiorów sztuki wotywnej Jasnej Góry, na stronie przedniej banknotu poświęconego rocznicy ukazane zostały korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI, skradzione w 1909 roku. Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej. Korony Maryi i dzieciątka są podtrzymywane przez parę Aniołów. Związane jest to z kultem Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze. Pod koroną Dzieciątka na tle lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tak zwane recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy Cudownego Obrazu. Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. Związane jest to z życiem Świętego Pawła I Pustelnika, patrona paulinów.

W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej wykonanego z okazji koronacji.

Na stronie odwrotnej banknotu widzimy rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację obrazu Matki Bożej. Po lewej stronie widnieje plan Klasztoru Jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy obrazu i znak wodny - herb paulinów.