Czytasz: Od tej godziny akcja "Trzeźwość"

Od tej godziny akcja "Trzeźwość"

Policjanci sprawdzać dziś będą w całym mieście stan trzeźwości kierowców.


Punktualnie o 16.00 policjanci drogówki rozpoczną działania „Trzeźwość”. Mundurowi będą prowadzić wzmożone kontrole w zakresie ujawniania kierujących pod wpływem alkoholu. Działania potrwają do północy.
Taki plan na dziś mają policjanci z Zabrza.

Policjanci zabrzańskiej drogówki punktualnie o 16.00 rozpoczną wzmożone działania mające na celu eliminowanie z ruchu pijanych kierujących i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będą dążyć do przeprowadzenia maksymalnej liczby kontroli stanu trzeźwości kierowców.

Odpowiedzialność kierującego za jazdę pod wpływem alkoholu uzależniona jest od jego stężenia w organizmie. Jeśli przeprowadzone przez policjanta badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie od 0,10 do 0,25 mg/l (co odpowiada stężeniu alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila), oznacza to stan po użyciu alkoholu. Jest to wykroczenie. Jego sprawcy grozi kara grzywny do 5 000 zł lub kara aresztu do 30 dni. Ponadto sąd orzeka w tym przypadku zakaz prowadzenia pojazdów na okres o 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast jeśli w organizmie kierującego stwierdzi się wyższe stężenie alkoholu, odpowiada on za przestępstwo na zasadach określonych w kodeksie karnym. Ustawodawca przewidział tutaj karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 000 zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 000 zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Czytaj więcej