Czytasz: Gdzie szukać pomocy? Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu

Gdzie szukać pomocy? Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu

Zobacz, gdzie od 1 października nocą i w święta przyjmie Cię lekarz. Silesion.pl jako pierwszy publikuje aktualną listę placówek w Śląskiem.

1 października wchodzi w życie reforma zdrowia. Już wiadomo, że nie obejdzie się bez zamieszania. Zwykłe przychodnie nie będą już pełnić nocnych dyżurów. Ministerstwo Zdrowia zrywa z fikcją. Za to w szpitalnym oddziale ratunkowym lub przyszpitalnej przychodni nocą będą dyżurować lekarze, którzy udzielą pomocy chorym.


ZOBACZ NOWE PUNKTY NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ POMOCY MEDYCZNEJ BĘDĄ REALIZOWAĆ ŚWIADCZENIA OD NIEDZIELI 1 PAŹDZIERNIKA, OD GODZ. 8.00.

Mimo że za udzielanie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w miejscu zamieszkania pacjentów przychodnie dostawały ryczałt, korzystało z niej tylko 4 proc. chorych. Pozostali, gdy nagle zachorowali, wieczorem, w sobotę, niedzielę lub święto i tak udawali się na ostry dyżur do najbliższego szpitala. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - co się zmienia?

Od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna stanie się świadczeniem w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielanym od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. 

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.


Dyżurujący lekarz udzielać będzie porad:
• w warunkach ambulatoryjnych,
• w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
• telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można będzie skorzystać w razie:
• nagłego zachorowania;
• nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
• gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

WAŻNE! Placówki medyczne, którym 30 września br. wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą czynne do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela).

Lista jest jeszcze w trakcie aktualizacji. Śląski OW NFZ oczekuje na ostateczne dane teleadresowe od świadczeniodawców. Pełna lista zostanie opublikowana na stronach NFZ 28 września 2017 r.

 

Czytaj więcej