Czytasz: Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego

Ochęduszko-Ludwik nowym członkiem zarządu woj. śląskiego

"To sprawdzony człowiek w samorządzie. Doświadczony urzędnik, samorządowiec, polityk".

Sejmik Woj. Śląskiego ma wybrać na sesji w poniedziałek nowego członka zarządu woj. śląskiego. Jak poinformował w czwartek marszałek Wojciech Saługa, uzgodnioną kandydatką koalicji jest Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD).

Nowy członek zarządu musi być wybrany w związku z rezygnacją z tego stanowiska Kazimierza Karolczaka (zasiadał na nim z rekomendacji SLD). Karolczak 12 września został wybrany przewodniczącym zarządu powstającej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Radni sejmiku przyjęli jego formalną rezygnację – z funkcji w zarządzie i mandatu radnego - 18 września.

O wybór nowego członka zarządu Saługa był pytany w czwartek w Radiu Piekary. Potwierdził wcześniejsze spekulacje, że mandat i funkcję po Karolczaku obejmie zasiadająca już w sejmiku, w jego drugiej i czwartej kadencji Małgorzata Ochęduszko-Ludwik (SLD), która w ostatniej kadencji przewodniczyła sejmikowej komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia.

Według Saługi dobrze, że miejsce Karolczaka zajmie przedstawicielka SLD.

- To sprawdzony człowiek w samorządzie. Doświadczony urzędnik, samorządowiec, polityk. Myślę, że będzie to poważny zastrzyk jakościowy dla dzisiejszego zarządu - powiedział marszałek.

Pytany, jaki będzie nowy podział kompetencji w zarządzie województwa uznał, że dobrze, jeśli Ochęduszko-Ludwik przejęłaby dotychczasowe kompetencje Karolczaka.

- Ale też każdy z nas ma swoje koniki. Ktoś lepiej zna się na zdrowiu, ktoś czuje edukację, ktoś czuje politykę społeczną. Usiądziemy, myślę, po wyborze i dopniemy to między pięcioma już członkami zarządu - wskazał.

- Myślę, że wiele nie musi się zmienić - zasygnalizował. Dopytywany, czy Stadion Śląski, którym dotąd zajmował się Karolczak, może przejąć wicemarszałek Michał Gramatyka (PO), Saługa przypomniał, że wszystkie spółki województwa formalnie podlegają marszałkowi województwa.

- Stadion jest już skończony, dziś musimy m.in. budować program imprez - przypomniał.

Karolczak od grudnia 2013 r. wchodził w skład zarządu woj. śląskiego (początkowo przez rok był jego wicemarszałkiem). Odpowiadał m.in. za pracę trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego: inwestycji, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz gospodarki, turystyki i sportu. (PAP)

autor: Mateusz Babak

Czytaj więcej