Czytasz: Obok Antona stanął Antonek
Wiekowy buk na Giszowcu ma nowego sąsiada.

Katowice. Giszowiec. Osiedle - ogród powstało w latach 1906-1910. Wraz z nim pojawił się On.

Piękny, dostojny, buk zwyczajny, obwód 345 cm. Imię “Anton” otrzymał w 2010 roku. Na cześć budowniczego osiedla Antona Uthemanna. O tym wyborze zdecydowali uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej.

To nie lipa, to buk!

Zasługi Antona zostały docenione. Po pierwsze jego wiek i wyjątkowa aparycja została nagrodzona plakietką “Pomnik przyrody”.
5 lat temu Anton został dostrzeżony przez Klub Gaja w konkursie na Drzewo Roku w kategorii “najbardziej niezwykłe drzewo w kraju”. Zajął 2 miejsce. Po drugie Anton zaistniał w świecie literatury - jego historia została opisana w “Czarnym ogrodzie”, książce autorstwa Małgorzaty Szejnert. Po trzecie i najważniejsze - jest to punkt spotkań na placu Pod Lipami dla mieszkańców Giszowca.

Anton, pomnik przyrody

Anton od kilku lat chorował. Katowicki Zakład Zieleni próbował go ratować. Niestety po kilku kuracjach wydano wyrok - Anton umiera. Jego gałęzie zostały ucięte, ale został pień i sympatia mieszkańców Giszowca, którzy nie przeszli obojętnie.

NOWY SĄSIAD

W dniu 14. śląskiego Święta Drzewa Anton zyskał towarzysza. Przedszkolaki, uczniowie podstawówki i lokalni działacze przy wsparciu Klubu Gaja zasadzili Antonka, młodego około 10-letniego buka.

Pamiętajcie młodzi i starzy, którzy dzisiaj zasadzili Antonka - teraz to Wasze drzewo i macie o nie dbać. - mówił podczas happeningu Jacek Bożek, Klub Gaja - Nawet jak stary Anton obumrze nie wycinajmy go!

Happening "od Antona do Antonka"

Życie po życiu

Anton miałby się stać najprawdopodobniej pierwszym w Polsce “drzewem weteranem”. Po jego "śmierci" można by go pomalować i zaangażować w akcje kulturalne.

Happening "Od Antona do Antonka"

 

Czytaj więcej