Czytasz: Obiecał, ale idzie o krok dalej. Chęciński pisze do prezydenta

Obiecał, ale idzie o krok dalej. Chęciński pisze do prezydenta

Prezydent Sosnowca staje w obronie metropolii. Bo zabranie szansy na kolej aglomeracyjną uznaje za kopniak. Pisze w tej sprawie nie tylko do śląskich samorządowców. Pisze m.in. do głowy państwa.

- To pierwszy kopniak dla metropolii – mówił kilka dni temu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Z oburzeniem, bo właśnie wyszło na jaw, że planowana kolej aglomeracyjna nie powstanie. A przynajmniej nie pojedziemy nią w 2023. - Nie możemy dać się tak traktować – przekonywał Chęciński.

Dwa dodatkowe szybkie tory

Co wywołało taką burzliwą reakcję? Chodzi o realizację projektu pod nazwą: „Prace na linii kolejowej E 65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice Dziedzice–Zebrzydowice”. - Najważniejszą inwestycję w komunikację publiczną dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – podkreśla prezydent Sosnowca. W ramach tego projektu na trasie od Będzina do Katowic-Ligoty powstać miały dwa dodatkowe tory – dla szybkiej kolei aglomeracyjnej. Bo choć aktualnie na trasie kursują pociągi Kolei Śląskich, zgodnie z regulaminem przejazdów, przepuszczać muszą opóźnione składy dalekobieżne. Skutek? Pasażerowie z naszego województwa nigdzie dotrzeć nie mogą na czas.

Z inwestycji została połowa

Z kolei aglomeracyjnej korzystać mieliśmy już w 2023 roku. Ale PKP PLK ogłosiły, że na inwestycję zamiast 4 mld zł, przeznaczą tylko 2 miliardy. Oznacza to, żepierwszej kolejności zrealizują południową część inwestycji, czyli przejazdy na trasie od Tychów do Zebrzydowic. Północna – od Będzina do Katowic - na razie nie powstanie. Taką decyzję prezydent Sosnowca uważa za skandal. Kilka dni temu apelował do samorządowców: „wstawmy się za koleją aglomeracyjną. Odłożenie tej inwestycji na bliżej nieokreślony czas, to pierwszy kopniak dla ledwo powstałej metropolii – mówił i zapowiadał: - Napiszemy w tej sprawie do samorządowców - .

Apel do najważniejszych

Ale poza listami do wójtów, burmistrzów i prezydentów GZM-u, napisał też do Warszawy. - Pismo wsparcie starań budowy kolei metropolitarnej zostało przesłane na ręce Prezydenta RP, Premier RP, Marszałka Sejmu i Senatu, Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Wojewody Śląskiego oraz Prezesa Zarządu PKP S.A. - wylicza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

„Rząd daje nam niewiele”

„Jeżeli wspólnie nie doprowadzimy do realizacji tego projektu, to będzie pierwsza porażka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Deklarowana przez rząd kwota 280 milionów złotych na rozwój komunikacji, którą GZM ma otrzymać, jest tylko kroplą przy odebraniu 2 miliardów na budowę koeli m nie pozwólmy, aby metropolia na starcie była do tyłu” - wytyka m.in. premier Szydło prezydent Chęciński.

Czytaj więcej