Czytasz: Obchody Święta Niepodległości na Śląsku

Obchody Święta Niepodległości na Śląsku

To 99 rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji 11 listopada hucznie świętujemy w całej Polsce. Również na Śląsku w każdym mieście organizowane są przemarsze, składanie kwiatów pod pomnikami i msze w intencji Ojczyzny.

Katowice

W Katowicach obchody 11 listopada rozpoczynają się od mszy w intencji Ojczyzny w archikatedrze Chrystusa Króla, którą poprzedzać będzie o godzinie 10:00 występ Orkiestry Dętej oraz chóru uczniów X LO im. Ignacego Paderewskiego. Oprawę muzyczną dla nabożeństwa przygotowała Filharmonia Śląska.

Po mszy pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się złożenie kwiatów, odegranie hymnu polskiego, uroczyste przemówienia oraz salwa, czyli wystrzał z wielu sztuk broni palnej.

Ponownie wystąpi Orkiestra Dęta Katowice, a z placu Chrobrego wyruszy defilada służb mundurowych. Na Placu Sejmu Śląskiego odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego. Uczestnicy uroczystości będą mogli spróbować wojskowej grochówki.

Chorzów - Stadion Śląski

W Chorzowie na Stadionie zaplanowano piknik rodzinny, podczas którego również będziemy mogli zobaczyć pokaz sprzetu i pojazdów wojskowych. Dodatkową atrakcją będzie pokaz tresury policyjnego psa. To również okazja, żeby zwiedzić budynek Stadionu Śląskiego.

Gliwice

W Gliwicach msza w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Apostołów Piotra i Pawła, po której nastąpi przemarsz na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. O godzinie 15:15 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy polegli podczas służby w latach 1920-1922 w Parku Starokozielskim. Francuskie oddziały przebywały na spornym terenie Górnego Śląska, by utrzymać spokój z powodu niemieckich bojówek.

O godzinie 18:00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach zaplanowano największą imprezę artystyczną z okazji Święta Niepodległości. "Warszawski Lutosławski" to projekt muzyczny, w którym Magda Navarrete i Piotr Steczek na nowo odkrywają twórczość kompozytora, który tworzył w latach 50. i 60.

Ruda Śląska

Na pl. Jana Pawła II (rynek) o 11:15 odbędzie się występ Orkiestry Dętej KWK "Pokój", po czym nastąpi utworzenie żywej kokardy w barwach narodowych.

Aquadrom zorganizował pływacką sztafetę niepodległościową, w której uczestnicy przepłyną symboliczne 1918 basenów. Udział może wziąć każdy, nawet dzieci, które do pływania potrzebują akcesoriów. Uczestnictwo maluchów doda koloru i urozmaici to wydarzenie. Bazą szefety będą porfesjonalni pływacy, którzy dostali zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie.

Zabrze

11 listopada to również Dzień św. Marcina, który jest patronem dzieci. Z tej okazji św. Marcin poprowadzi barwny przemarsz ulicami Rokitnicy, który wyruszy o godzinie 16:00 z boiska przy SP 28. Asystować mu będzie Górnicza Orkiestra Dęta. W finale przemarszu mieszkańcy Zabrza otrzymają poczęstunek w postaci słodkich rogali marcińskich.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
około 1 godziny temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
2 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
2 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
4 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
6 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.