Czytasz: Tak bawili się mieszkańcy na urodzinach Jastrzębia Zdroju! [ZDJĘCIA i WIDEO]

Tak bawili się mieszkańcy na urodzinach Jastrzębia Zdroju! [ZDJĘCIA i WIDEO]

Mieszkańcy Jastrzębia hucznie świętowali 55. rocznicę nadania praw miejskich.

W ten weekend Stadion Miejski w Jastrzębiu Zdroju przeżywał prawdziwe oblężenie. Wszystko to za sprawą atrakcji jakie dla mieszkańców przygotował Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu oraz Biblioteka Miejska.

W rozmowie z Silesion.pl prezydent podkreśla, że rok 2018 to rok wyjątkowy. To podwójny jubileusz: 55-lecia miasta i setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- Jastrzębie mimo młodego wieku ma bardzo bogatą historię, dawniej uzdrowisko kiedy jeszcze nie było miastem. Potem lata 80 i historia PRL-u, kiedy walczyliśmy o wolność, której przysłużyli się między innymi właśnie górnicy. W tym jubileuszowym roku wszystkie wydarzenia począwszy od stycznia, przybierają wyjątkowy charakter - mówi prezydent Anna Hetman.

Barwny korowód

Weekendowe świętowanie rozpoczął wielki korowód, który w sobotę wyruszył spod siedziby głównej jastrzębskiej biblioteki.

W dalszej części dnia mimo niesprzyjającej pogody publiczność bawiła się przy piosenkach Natalii Szroeder. Po przebojach takich jak "Zamienię Cię" czy "Powietrze" usłyszeć można było znanego m.in. z zespołu Genesis - Raya Wilsona. Wokalista o charakterystycznej barwie głosu przypadł do gustu fanom mocniejszych brzmień. A gwiazdą pierwszego dnia jubileuszowych Dni Jastrzębia-Zdroju była legendarna formacja OMD.

"Prawy do lewego"

Drugiego dnia obchodów, jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Natalia Przybysz – artystka młodego pokolenia. Następnie Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy, poderwały publiczność do tańca i wspólnego śpiewania najbardziej znanych przebojów takich jak „My cyganie”, czy „Jadą wozy kolorowe”. Gromkie oklaski i niemałe wzruszenie wywołał menadżer Don Vasyla – Marian Kowalewski, który poruszył temat niedawnej tragedii jaka wydarzyła się w Kopalni Zofiówka.

- Razem z Wami wyczekiwaliśmy najnowszych doniesień, razem z Wami płakaliśmy i przeżywaliśmy tę tragedię. Wiem, że oni są tu dzisiaj z nami i patrzą na nas z góry – powiedział Marian Kowalewski dedykując rodzinom ofiar ostatnią piosenkę pt. „Jedno jest niebo dla wszystkich”

Na koniec sceną zawładnął Goran Bregovic – serbski muzyk i kompozytor, znany z duetu jaki stworzył z polską wokalistką, kompozytorką i producentką muzyczną Kayah. Gwiazda dołączyła do Bregovica, po kilku utworach, które wykonał z serbskimi muzykami. Nie zabrakło najbardziej znanych przebojów duetu takich jak „Prawy do lewego’”, czy „Śpij kochanie śpij”.

Krótka, ale bogata historia

Wśród publiczności nie zabrakło prezydent Anny Hetman, która nie tylko witała publiczność ze sceny, ale również razem z publicznością oglądała występy artystów.

 

- Pierwszy raz gościliśmy gwiazdy takiego formatu. Na formację OMD, mieszkańcy Jastrzębia, ale i okolicznych miast, czekali od dawien dawna. Myślę, że ogromna dawka pozytywnej energii, pozwoli nam przez kolejne lata budować to miasto jeszcze lepiej – podsumowała Anna Hetman.

Czytaj więcej