Czytasz: O ostatniej kopalni w Zagłębiu pamiętają. Będzie Barbórka!

O ostatniej kopalni w Zagłębiu pamiętają. Będzie Barbórka!

KWK Kazimierz-Juliusz wyzionęła ducha dwa lata temu temu. - O górnikach nie zapominamy - przekonuje jednak rada dzielnicy. I w niedzielę zaprasza na barbórkę.

Ostatnia tona węgla z KWK Kazimierz-Juliusz wyjechała 30 maja 2015 roku. - Ale pamięć ludzka jest nietrwała – zaznaczają społecznicy z Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy. Żeby ją odświeżyć, umarłej już kopalni, w najbliższą niedzielę zorganizują symboliczną Barbórkę.

Orkiestra grała niegdyś na osiedlach

- Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji i pamięci po górnictwie w Zagłębiu Dąbrowskim – nie ukrywa Łukasz Krawiec, przewodniczący rady tutejszej dzielnicy. Zaznacza, że Barbórka zawsze była bardzo ważnym świętem dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz i ich rodzin. - Rokrocznie rano budziła nas orkiestra górnicza. To był znak, że wkrótce rozpocznie się uroczysta msza święta – wspomina.

Będzie oficjalnie i artystycznie

Podobnie będzie także w tym roku. Obchody zaplanowano na najbliższą niedzielę.

- Rozpocznie je Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która zagra jak dawniej orkiestra górnicza na naszych osiedlach – zapowiadają organizatorzy.

O godzinie 11:30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Parafii p.w. MB Częstochowskiej (Sosnowiec, ul. Reja). Ale to nie koniec. Będzie też część artystyczna. W Miejskim Domu Kultury Kazimierz o godzinie 13 wystąpią dzieci z Przedszkola nr 7 oraz 33 w Sosnowcu. Animacje dla dzieci zorganizuje zaprzyjaźniona Fundacja Dr Clown. Na koniec zagra ponownie Sosnowiecka Orkiestra Dęta wraz z mażoretkami.

CZYTAJ TAKŻE: OSTATNI ZJAZD DO KOPLANI. PO ZABYTKOWE ORŁY!

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, COP24
około 1 godziny temu Durczok: COP24 czyli polski szczyt hipokryzji

PiS uznał, że drażnienie górników w roku wyborczym to głupota. Że węgla mamy na 200 lat więc jeszcze ich prawnuki mają pewną robotę na grubie. Czyli postanowili dalej robić górników w ciula.

News
2 godzin temu Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Bartosz Pedro Orent-Niedzielski próbował powstrzymać zamachowca. Katowiczanin piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

News
2 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
2 godzin temu Prognoza pogody: Gęste marznące mgły

Uwaga kierowcy! Marznąca mgła. Nie dość, że ograniczy widoczność, to jeszcze może być bardzo ślisko.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
12 godzin temu Żyła drugi, Stoch trzeci. Czy zobaczymy na podium trzech Polaków? [WIDEO]

Bardzo udany start naszych skoczków.