Czytasz: Komorowski o narodzie śląskim! B. prezydent specjalnie dla Silesion.pl

Komorowski o narodzie śląskim! B. prezydent specjalnie dla Silesion.pl

08:45
Co myśli o narodowości śląskiej? Czy daje nam prawo do uznawania kim jesteśmy? Co myśli o RAŚ?

Od lat na hasło: my, naród śląski, w kraju zaczyna wrzeć. Za 3 lata kolejny spis powszechny rozpali Śląsk i Polskę do czerwoności. W ostatnim, blisko 400 tysięcy ludzi zadeklarowało narodowość śląską. 800 tysięcy, w tym ja, uznało się za Ślązaka i Polaka. Na rzeszę polityków debata o narodowości działa jak płachta na byka. Cała armia, także tych stąd, ze Śląska, najchętniej uciekłaby od tematu w diabły.

W pewnym sensie najuczciwiej gra w tej kwestii PiS. Nie ma czegoś takiego jak naród śląski i basta. A Ci, co tak szermują tym hasłem, to w istocie zakamuflowana opcja niemiecka. Ok. Można się wkurzać, można nie zgadzać, ale sprawa stoi jasno.

Gorzej z tymi, którzy mówią: tak, ale… Najczęściej zresztą mówią tak, kiedy są przy władzy. Cała rzesza śląskich polityków, zwłaszcza z PO, generalnie była za. Ale jak przyszło co do czego, nawet godki nie byli w stanie uhonorować jak należy, o mniejszości etnicznej nawet nie wspominając. Szlag trafia, kiedy politruki gęby sobie wycierają Śląskiem i śląskością jak im to w kampanii potrzebne. Traktują nas jak cielęta, uznając, że wystarczy powciskać trochę kitu o wartościach, pracowitości, czarnym złocie i wygłosić tym podobne duperele, żeby nas zatkać do następnej elekcji.

Jak nie zaczniemy ich rozliczać z obietnic to nas będą robić za błozna co 4 lata. Warto pamiętać co mówili, warto pójść na wiec, jak poproszą znowu o nasz głos. Warto pamiętać.

Powyższe piszę bez związku z wywiadem i osobą byłego prezydenta, Bronisława Komorowskiego. On sam akurat sympatię do Śląska deklarował wielokrotnie. Bywał tu, rozmawiał z ludźmi, szanował nasze wartości. W pobliskiej Wiśle przyjmował wielu zacnych ślązaków, przynajmniej próbował zajmować w ważnych dla nas kwestiach własne stanowisko.

Choć trzeba Mu też pamiętać irracjonalny strach przed RAŚ. A nawet odmawianie w pewnym momencie autonomistom prawa do rządzenia w województwie.

Dziś zapraszam na rozmowę z Bronisławem Komorowskim, z dystansu patrzącym na nasz region i jego problemy.

 

Czytaj więcej