Czytasz: Hej Maciar, Maciar?
00:48
O kim śpiewa Zespół Pieśni i Tańca Śląsk? Wystarczył jeden podpis ministra kultury i dziedzictwa narodowego do zmiany repertuaru?

„Śląsk” dobrem narodowym. W środę podpisano umowę, dzięki której Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny będzie współprowadzony przez Województwo śląskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Koszęcinie umowę sygnowali minister Piotr Gliński oraz marszałek Wojciech Saługa. Z tej okazji narodowy już „Śląsk” zorganizował koncert. Jeden utwór wprowadził widownię w osłupienie.

Akustyka sali i polityczny kontekst mogły wprowadzić w błąd ucho samego ministra kultury. Ani premier Piotr Gliński, ani wojewoda Jarosław Wieczorek, ani Marszałek Wojciech Saługa nie mogli powstrzymać śmiechu. Rozbawieni byli także pozostali goście. Jedynie poseł Piotr Pyzik starał się zachować powagę. Ale i on po kilku słowach Piotra Glińskiego był wyraźnie rozbawiony. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" śpiewał o Antonim Macierewiczu?

Hej Maciar, Maciar
Ani premier Piotr Gliński, ani wojewoda Jarosław Wieczorek, ani Marszałek Wojciech Saługa nie mogli powstrzymać śmiechu. Czy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" śpiewał o Antonim Macierewiczu?

Maciar? Madziar? czy Baciar?

„Hej Maciar pije, hej Maciar płaci, hej na Maciara płacom dzieci…”

W rozbawienie wprowadziła widzów szósta zwrotka ludowej piosenki „Hej Bystra woda” wpleciona w występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Akustyka sali i polityczny kontekst mógł wprowadzić w błąd ucho niejedną osobę. 


 „Hej Madziar pije, hej Madziar płaci
Hej na Madziara płacom dzieci
Hej płacom dzieci, hej płace żona
Hej że Madziara nima doma”

Znany jest też tekst, w którym zamiast słowa „Madziar” śpiewa się „baciar”

„Hej, baciar pije, hej, baciar płaci,
Hej, za baciara płaczą dzieci.
Hej płaczą dzieci, hej, płac
Hej że baciara nima doma”

 

Czytaj więcej