Czytasz: O Dniu Dziewcząt przypomina… Facebook

O Dniu Dziewcząt przypomina… Facebook

Ten dzień ma zwrócić uwagę na dziewczynki, które nie mają szansy być dziećmi.

Na całym świecie co siedem sekund za mąż wydawana jest dziewczyna, która nie skończyła jeszcze 15 lat. Tak się dzieje np. w Afganistanie, Indiach, RPA czy Somalii. Według badań UNICEF, obecnie na świecie nawet 700 mln dzieci pozostaje w związkach małżeńskich.

Bez szans na edukację, narażone na przemoc

Dziewczynka, która zostaje żoną nie ma szans na edukację, narażona jest na przemoc ze względu na płeć i na przedwczesną śmierć, związaną z możliwym porodem w tak młodym wieku.

Jak podaje UNICEF Każdego roku z powodu komplikacji okołoporodowych umiera około 50 000 młodych mam w wieku 15-19 lat. Co więcej, dziewczęta w wieku 10-14 lat są 5 razy bardziej narażone na śmierć w czasie ciąży i porodu niż kobiety w wieku 20-24 lat.

Także 1 na 10 kobiet poniżej 20. roku życia jest ofiarą gwałtu.

Uwagę zwróciła ONZ

Na dziewczynki, które są pozbawione prawa do bycia dziećmi, chce zwrócić uwagę Organizacja Narodów Zjednoczonych, która ustanowiła Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Ustalono go sześć lat temu, właśnie na 11 października. Chodzi o to, by społeczeństwo zwróciło uwagę na sytuację dziewcząt na całym świecie i poznało szczególne wyzwania, przed jakimi stoją młode kobiety.

Dzień Dziewczynek i Dzień Kobiet nie są tożsamymi świętami. To pierwsze porusza problem nierówności płci i z tego powodu zostało ustanowione. Nie jest też tak popularne, jak Dzień Kobiet, obchodzony od ponad stu lat.

Święto z 11 października staje się jednak coraz bardziej popularne, także dzięki mediom społecznościowym.

Facebook na Międzynarodowy Dzień Dziewczynek

Dziś możemy ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Obok naszej twarzy pojawi się wtedy pięć uśmiechniętych dziewczynek.

Płeć przeciwna też świętuje dwa razy w roku. Bardziej popularny Dzień Chłopaka wypada 30 września. Dzień Mężczyzny dopiero przed nami – na świecie obchodzone jest 19 listopada.

Czytaj więcej