Czytasz: O czym warto pamiętać przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

O czym warto pamiętać przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?

Trwa czas letnich wyprzedaży. W obniżonych cenach można kupić także okulary przeciwsłoneczne.

Radzi dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczy się tysiące polskich pacjentów.

Zanim zdecydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, w jakich okolicznościach i warunkach głównie będziemy je nosić. Jednocześnie pamiętając o naczelnej zasadzie, że każde mocno świecące słońce jest równie szkodliwe.

Inne na miasto, inne na żaglówkę

- Do codziennych spacerów po mieście w zupełności wystarczą okulary „standardowe”, czyli zaopatrzone obowiązkowe w filtry UVA, UVB i UVC (szukajmy na ulotkach norm dla nich np. EN 166:2001,CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009,ISO 9001:2000). Warto na to zwrócić uwagę, bo właśnie od jakości filtrów zależy cena okularów. Tymczasem „straganowe modele” bardzo często nie mają za wiele wspólnego z obecnością czegokolwiek w szkle oprócz barwy - mówi dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie co roku tysiące polskich pacjentów przechodzi operację usunięcia zaćmy, którą zresztą promienie słoneczne także mogą spowodować.

Wspomniana barwa, a konkretnie współczynnik przepuszczalności światła, też może być różny w zależności od modelu.

- Najczęściej stosowana jest skala 1-4, gdzie stopień 1. przepuszcza ok. 40% światła a 4. już tylko 8%. Stopień zabarwienia może być trwały lub - w przypadku soczewek fotochromowych - zmienny, kiedy to w pochmurne dni są one bardziej przeźroczyste niż w bardzo słoneczne. W przypadku tych szkieł jest możliwość zastosowania również odpowiednich mocy celem korekcji wady wzroku - mówi ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Jeśli szczególnie chcemy zadbać o nasze oczy i zmniejszyć poziom ich zmęczenia, na przykład ze względu na uprawianą aktywność fizyczną, warto zadbać o to, aby nasze okulary przeciwsłoneczne miały filtr polaryzacyjny, który tłumi lśniące odbicia. Szczególnie powinni pamiętać o tym żeglarze, narciarze, alpiniści, ale i kierowcy.

- W sportach wysokogóskich okulary powinny być zaopatrzone w osłonki boczne, które blokują odbicia i wpadanie światła z boku. Natomiast niezależnie już od rodzaju aktywności, szkła powinny być zaopatrzone w powłoki utwardzające, hydrofobowe czy oleofobowe, co pozwala zwiększyć „żywotność" szkieł, są one bardziej odpornymi na zarysowania czy stłuczenie. Istnieją także selektywne filtry światła niebieskiego, tzw. blue blocker’y, które poprawiają kontrast i jasność szczególnie w trakcie prowadzenia samochodu we mgle - opisuje dr Justyna Krowicka.

Konsekwencje

Dlaczego to istotne? Gdyż słońce może spowodować nieodwracalne uszkodzenie rogówki, zaćmę, oparzenie spojówek a przede wszystkim siatkówki centralnej.

- Niestety popularne oglądanie zaćmienia słońca bez odpowiedniej ochrony i z wykorzystaniem płyty CD u niejednego skończyło się retinopatią posłoneczną, czyli nieodwracalnym uszkodzeniem widzenia centralnego, które powoduje m.in. trudności a nawet niemożność czytania - ostrzega ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.