Czytasz: O autonomii głośno w Europie!

O autonomii głośno w Europie!

Idea autonomii dla Śląska, to już nie tylko wewnętrzna dyskusja w Polsce. W Parlamencie Europejskim członkowie EFA zapewniali, że ta forma samorządności to normalność. Tej normalności będą domagać się w naszym kraju.

- Między pierwszą a drugą wojną światową Śląsk był podzielony między Polską a Niemcami. Polski rząd dla przekonania do głosowania za Polską, zagwarantował prawo autonomii. Powstał autonomiczny region śląski. Oczywiste było dla ówczesnych decydentów z Polski, że Śląsk jest regionem wyjątkowym, wysoko uprzemysłowionym i wielokulturowym, ze swoją własną kulturą i jednocześnie własnym językiem - mówi Natalia Pińkowska, szefowa Rady Górnośląskiej.

W trakcie dyskusji padła deklaracja, że Śląskowi autonomia się należy. W kraju nad Wisłą odmawia się jednak prawa niegdyś Ślązakom przyznanego. Te odebrali komuniści.

- Chociaż wszystko, co komuniści zrobili jest wymazywane, zmieniane i obalane, brak autonomii dla Śląska jest uznawany za pewnik i pozostawiony bez zmian. Od ponad 25 lat - dodaje Pińkowska.

O tym, że autonomia, to normalność w całej Europie zapewniał m.in. François Alfonsi, przewodniczący Wolnego Sojuszu Europejskiego. Kongres tego międzynarodowego ruchu odbędzie się pod koniec marca w Katowicach. Katowicki radny Aleksander Uszok chwalił rozwój transportu na Śląsku. Jerzy Ciurlok podkreślał śląską kulturę, język i korzenie śląskiej społeczności. Dr Tomasz Piechniczek zapewniał, że tożsamość lokalna jest podstawą budowania społeczeństwa obywatelskiego.

WSPARCIE W KRAJU

Ideę autonomii od lat wspiera europarlamentarzysta Marek Plura. Nad Wisłą w obronie RAŚ stanęła Nowoczesna. Posłanka Monika Rosa i Marcin Musiał skierowali do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na „Magazyn śledczy Anity Gargas” poświęcony Ruchowi Autonomii Śląska i Ślązakom.

- Domagamy się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie tej audycji. W 2017 roku, w środku Europy nie powinno być miejsca na sekowanie jakiejkolwiek grupy etnicznej w mediach publicznych, wręcz przeciwnie - powinno się dbać o dialog publiczny i wzajemne porozumienie, tak by większość miała sposobność poznać mniejszość - czytamy w skardze.

Zobacz koniecznie! O autonomii, specjalnie dla Silesion.pl mówią znani politycy. 

Bronisław Komorowski:

Waldemar Andzel:

Poseł Waldemar Andzel dla Silesion.pl o Wojskach OT

Ryszard Petru:

Czytaj więcej