Silesion.PL

serwis informacyjny

Numer PESEL w Katowiach dla uchodźców z Ukrainy

Urzad Miasta Katowice fot. UMK

Urzad Miasta Katowice fot. UMK

Od środy 16 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL. W związku z tym Urząd Miasta Katowice przygotował stanowiska w dwóch zlokalizowanych w centrum miasta punktach przeznaczonych dla obywateli Ukrainy, w których będą oni mogli złożyć wniosek.  

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy daje specustawa. W związku z tym spodziewamy się zdecydowanie większego zainteresowania niż dotychczas. Dlatego od 16 marca obywatele Ukrainy wniosek będą mogli złożyć w dwóch lokalizacjach: Biurze Obsługi Mieszkańców, Rynek 1 i specjalnie przystosowanym do tego celu Punkcie przy ul. Pocztowej 5. Punkty będą działały w standardowych godzinach pracy Urzędu. W razie konieczności godziny funkcjonowania punktów zostaną wydłużone. Dodatkowo Biuro Obsługi Mieszkańców będzie działało w sobotę i w niedzielę (19-20.03), w godzinach 9.00-13.00.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada. Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem trzeba przynieść osobiście do jednego z wyżej wymienionych punktów. Urzędnik na miejscu pobierze odciski palców. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

Mieszkańcu Katowic – jeśli możesz, załatw sprawę przez Internet

W związku z tą nadzwyczajną sytuacją w ciągu najbliższych kilku dni w Biurze Obsługi Mieszkańców mogą tworzyć się kolejki. Przypominamy, że szereg czynności, takich jak chociażby: uzyskanie dowodu osobistego dla dziecka lub podopiecznego – do 12 roku życia, wymeldowanie się z pobytu stałego bądź tymczasowego, zameldowanie się na pobyt stały, czasowy lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące, zgłoszenie wyjazdu za granicę czy powrotu z zagranicy można załatwić przez Internet – bez wychodzenia z domu.

Od 24 lutego, czyli od dnia kiedy na Ukrainie zaczęła się wojna, do 14 marca Urząd Miasta Katowice przyjął 675 wniosków o nadanie numeru PESEL. W całym roku 2021  takich wniosków zostało złożonych 2450.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024