Czytasz: Witaj (zreformowana) szkoło!
Pół miliona uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny w województwie śląskim. Nowy rok i nowe zasady.

W SP 51 w Katowicach na inauguracji roku szkolnego spotkali się jej dotychczasowi uczniowie, ale i absolwenci. Do swojej starej szkoły wraca 53 gimnazjalistów z Gimnazjum nr 15. Śląska Kurator Oświaty zapewnia, że wszystkie placówki są doskonale przygotowane na wyzwania nowej reformy edukacji. Rodzice i nauczyciele są nastawieni mniej entuzjastycznie. Niepewne nastroje wyczuwa dyrektor szkoły Krystyna Czubiak


>> ZA ZWOLNIENIA NAUCZYCIELI ODPOWIADA... NIŻ <<


- Zdaję sobie sprawę, że to może być trudny czas dla uczniów, rodziców i nauczycieli - mówi dyrektor SP 51 w Katowicach - Od dzisiaj stajemy się szkołą podstawową ośmioklasową. Będzie to czas wytężonych działań. Społeczność naszej szkoły sprosta tym wymaganiom - dodaje.

Z założenia w tym roku rodzice 6-latków nie muszą martwić się opłatami za przedszkole. Z koeli rodzice uczniów szkół podstawowej i gimnazjum nie muszą kupować podręczników. Po raz pierwszy pojawi się również 7 klasa szkoły podstawowej. Wraca czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum. Nowością ma być szkoła branżowa pierwszego i drugiego stopnia.


>> Rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej <<


- Ten rok jest wyjątkowy. Zmiany zaplanowane w prawie dają nam spore możliwości. Rodzice mają bezpośredni wpływ na to jak będzie funkcjonować szkoła - mówi Śląska Kurator Oświaty, Urszula Bauer.

Chodzi o nowy dokument, który ma powstać we współpracy z rodzicami. W szkołach podstawowych Rada rodziców wraz z Radą pedagogicznego będzie formułowała zapisy programu wychowawczo-profilaktycznego. Na uczniów klas siódmych i docelowo ósmych czeka 10 godzin w roku doradztwa zawodowego.

- Ten rok, to ważny sprawdzian funkcjonowania zmian w systemie oświaty - przyznaje Urszula Bauer.

Czytaj więcej