Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowy ośrodek Akademii Warty Poznań w Grodzisku Wlkp. uroczyście otwarty

Warta poznan herb

– To bardzo wyjątkowy moment w całej, 111-letniej historii klubu – powiedział właściciel Warty Poznań, Bartłomiej Farjaszewski podczas uroczystego otwarcia ośrodka Akademii „Zielonych” w Grodzisku Wlkp. połączonego z inaugjuracją roku szkolnego w utworzonym właśnie Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań.

Najnowszy projekt Akademii Warty Poznań jest efektem kilkunastomiesięcznych przygotowań. Ośrodek szkoleniowy w Grodzisku Wlkp. funkcjonuje w oparciu o – należącą do samorządu – bazę treningową, na którą składa się dziś pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, wśród nich jedno ze sztuczną nawierzchnią. Nowością jest uruchomiona właśnie bursa, w której na co dzień mieszkają młodzi zawodnicy „Zielonych” – to 44 chłopców, zawodników występujących w dwóch drużynach Centralnej Ligi Juniorów: do lat 15 i do lat 17. Docelowo z ośrodka w Grodzisku Wlkp. będą też korzystali zawodnicy z zespołu do lat 19.

Otwarcie bazy zbiegło się z inauguracją roku szkolnego, to dlatego czwartkowa uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. W przyszłym tygodnie zawodnicy akademii „Zielonych” będą już uczęszczali do nowo otwartego Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań. Placówka mieści się w tym samym budynku, co bursa. Tak skonstruowany ośrodek, w którym właściwie w jednym miejscu znajduje się szkoła, bursa i baza treningowa – jest jednym z nielicznych rozwiązań tego typu w naszym kraju.

– Głównym celem powstania tego ośrodka było usprawnienie systemu szkolenia, edukacji i stworzenie jeszcze lepszych warunków zawodnikom, którzy w niedługim czasie będą mieli szansę dołączyć do pierwszej drużyny seniorów. Teraz możemy pracować jeszcze efektywniej, bo chłopcy i trenerzy nie będą musieli tracili czasu na dojazdy na treningi czy do szkoły  – podkreślił Wojciech Tomaszewski, dyrektor Akademii Warty Poznań.

 To bardzo wyjątkowy moment w całej, 111-letniej historii Warty Poznań – mówił podczas otwarcia właściciel klubu, Bartłomiej Farjaszewski. – W Warcie Poznań wychowało się wielu późniejszych reprezentantów Polski, uczestników mistrzostw świata, Europy, europejskich pucharów. Wierzymy w to, że tu nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, bo klub, który zawsze słynął z dobrego szkolenia, teraz ma jeszcze lepsze warunki do pracy z młodzieżą. Każdy wie, że inwestycja w młodych, w nowe pokolenia to najlepsze, co można zrobić – dodaje i podkreśla: – W Poznaniu mamy do wykonania swoją misję – zawsze to podkreślałem, iż widzę Wartę Poznań nie tylko jako pierwszą drużynę piłkarską; jest w klubie miejsce dla młodzieży, dla piłki kobiecej, dla amp futbolu, blind footballu i innych inicjatyw, które pozwolą rozwijać społeczność Warty Poznań. Dziś cieszymy się z otwarcia ośrodka w Grodzisku Wlkp. i pragnę podziękować burmistrzowi tego miasta, panu Piotrowi Hojanowi, bo pokazujemy wspólnie, że klub sportowy może fajnie współpracować z samorządem.

Niejako na poparcie słów o wychowankach, zgromadzeni goście obejrzeli krótki filmik złożony z wybranych bramek zdobytych przez takich piłkarzy jak, m.in. Maciej Żurawski, Krzysztof Ratajczyk, Grzegorz Rasiak, Jakub Moder – wychowanków „Zielonych”, którzy strzelali gole w reprezentacji Polski. Były też trafienia ligowców z poprzednich i obecnego sezonu Ekstraklasy, m.in.: Dawida Kurminowskiego, Mateusza Lewandowskiego, Filipa Szymczaka, Aleksa Ławniczaka, Adriana Lisa, Kajetana Szmyta. Trzech ostatnich – w barwach Warty Poznań.

Przed symbolicznym przecięciem wstęgi, obiekt został poświęcony przez ks. Marcina Mańczaka, duszpasterza sportowców Archidiecezji Poznańskiej.

– Hrabina Franciszka Zółtowska, która była fundatorką terenów pod budowę grodziskiego stadionu, pewnie nawet nie śniła o tym, jakie będą losy tego obiektu i co będzie się tutaj działo. Po tym, jak Ekstraklasa wróciła do Grodziska Wlkp., teraz otwiera się tu ciekawy projekt, będący efektem partnerstwa klubu i samorządu. Cieszę się, że udało nam się wypracować taki model współpracy, który jest korzystny dla wszystkich stron. Mam nadzieję, że w Liceum Sportowym Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań będzie się kształcił piłkarski narybek, który znajdzie uznanie w oczach nie tylko trenerów ligowych, ale także reprezentacji – stwierdził Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wlkp., który przekazał Akademii „Zielonych” m.in. zegar. – Jest on potrzebny w każdej szkole. Mniej pilnym uczniom będzie wskazywał czas do przerwy, tym bardziej pilnym – czas do kolejnej lekcji, a wszystkim – to, ile zostało do najbliższego treningu.

Gdy głos zabrał Paweł Wojtala, prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, nawiązał do hasła ze wspomnianego materiału wideo. – #WartoSzkolić to jest to, o co chodzi w rozwoju każdego klubu. Chcę pogratulować wszystkim zaangażowanym w ten projekt i wierzę, że to początek czegoś ważnego, a Warta Poznań nadal będzie szła do przodu tak, jak idzie w ostatnich latach – mówił, a zwracając się do młodych „Warciarzy”, stwierdził: – Życzę Wam udanych treningów i cieszcie się z dobrych warunków, które macie tutaj zapewnione.

Do uczniów-zawodników mówił też Sławomir Dyzert, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Warty Poznań: – Wybraliście drogę mniej uczęszczaną, pełną poświęceń, z dala od rodziny i przyjaciół. Pokonujcie przeszkody, nie szukajcie dróg na skróty w kierunku osiągnięcia wymarzonego celu. Macie tutaj wszystko, czego potrzeba do odniesienia sukcesów sportowych i edukacyjnych. Życzę Wam tego.

Podczas czwartkowej uroczystości Bartłomiej Farjaszewski wręczył dyrektorowi Akademii Warty Poznań, Wojciechowi Tomaszewskiemu ramkę z koszulką „Zielonych”, z nazwiskiem dyrektora i numerem 2025 na plecach. W ten sposób poinformował zgromadzonych o przedłużeniu 4-letniej już współpracy z Wojciechem Tomaszewskim o kolejne dwa sezony.

Ten nie ukrywał swojego zaskoczenia i wzruszenia. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w funkcjonowanie Akademii w Grodzisku Wlkp. – Dziękuję rodzinom tych młodych chłopców za to, że nam zaufaliście i przekazaliście swoje dzieci pod naszą opiekę – mówił Wojciech Tomaszewski, a do młodych zawodników  mówił do młodych zawodników skierował następujące słowa: – Wielu ludzi pracuje na to, żebyście mieli bardzo dobre warunki do rozwoju. Teraz wszystko w Waszych nogach i głowach.

Już po zakończeniu uroczystości swój mecz w Centralnej Lidze Juniorów rozegrał zespół do lat 15 Warty Poznań. Na głównej płycie grodziskiego stadionu „Zieloni” pokonali 7:2 Pogoń Szczecin.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *