Czytasz: Nowy marszałek: „Najważniejszym kierunkiem jest wsparcie rządu”

Nowy marszałek: „Najważniejszym kierunkiem jest wsparcie rządu”

Jakub Chełstowski za priorytet uważa realizację programu Mateusza Morawieckiego.

Nowo wybrany marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski deklaruje ścisłą współpracę z rządem w ramach realizacji „programu dla Śląska”. Przyznaje, że wydarzenia w Sali Sejmu Śląskiego były dla wielu „potężnym zaskoczeniem”. Były radny z Tychów zapewnia, że PiS wchodzi do Urzędu Marszałkowskiego jako zgrana drużyna. Będą rozliczenia poprzedniej władzy. Jednak priorytet jest jeden.

- Najważniejszym kierunkiem jest wsparcie rządu w ramach programu dla Śląska - mówi marszałek Jakub Chełstowski. - Jest to najważniejszy program o wartości 55 mld złotych, które ulokowane w prawie 90 różnych projektach mają sprawić, że nasze województwo wróci na właściwą i szybką ścieżkę rozwoju i wzrostu. To jest na dzień dzisiejszy priorytet numer jeden.

Jakub Chełstowski zaprasza kolejnych radnych do "ciężkiej pracy". Wojciech Kałuża dał im przewagę nad koalicją PO-Nowoczesna-SLD-PSL. Ale to krucha przewaga.

- Będziemy aktywni, chcemy zmieniać nasze województwo, działać dla dobra mieszkańców. Wszystkich chętnych do tej ciężkiej pracy zapraszamy. Dla wielu osób dzisiejszy dzień, to było potężne zaskoczenie. Te negatywne emocje było widać na sali. Zachowalismy spokój do samego końca. Teraz tylko trzeba wziąć się do jeszcze cięższej pracy niż w ostatnim czasie. 

Nowy marszałek z PiS chce by województwo śląskie było "czempionem".

- To jest nasze główne zadanie. Mamy na to pięć lat. Budżet został przygotowany przez poprzednią ekipę. Musimy go porządnie przepracować, zobaczyć, jakie jest wykonanie budżetu, jakie są środki finansowe, zrobić audyt tego co na dzień dzisiejszy zastaniemy w urzędzie i w podległych jednostkach - dodaje Chełstowski.

Jakub Chełstowski został wybrany głosami 23 radnych. 22 to radni, którzy weszli do sejmiku z list Prawa i Sprawiedliwości. Przeważający okazał się głos Wojciecha Kałuży, członka zarządu śląskiej Nowoczesnej, który zdecydował się "wejść w koalicję z PiS". Sam Wojciech Kałuża został wicemarszałkiem województwa śląskiego razem z posłem Dariuszem Starzyckim. Skład zarządu województwa uzupełnili Michał Woś oraz Izabela Domagała.