Czytasz: Nowy dyrektor artystyczny Interpretacji
Został nim Ingmar Villqist.

Ingmar Villqist został dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje - poinformował na twitterze Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zastąpi na tym stanowsiku Katarzynę Janowską, która kierowała festiwalem od 2014 roku. Wcześniej tą funkcję pełnili m.in. Kazimierz Kutz i Jacek Sieradzki.

Villqist zapewnił podczas wtorkowej konferencji, że nie przewiduje rewolucji; zmianą jest jednak organizowanie festiwalu w cyklu biennale, czyli co dwa lata.

- Publiczność śląska kocha ten festiwal, rokrocznie wypełnia sale teatrów, utożsamia się z tym festiwalem – powiedział Villqist, który zastąpił na stanowisku Katarzynę Janowską.

- Postanowiliśmy odejść od formuły przeglądu spektakli na rzecz prezentacji twórczości najmłodszego pokolenia reżyserów teatralnych, dla których Laur Konrada był zawsze, i mamy nadzieję, że pozostanie wsparciem w realizacji kolejnych interesujących i ważnych dzieł - dodał nowy dyrektor Festiwalu.

- Współczesny świat, jego dynamika i nieporównywalna z poprzednimi dekadami złożoność, wymusza na nas obowiązek zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób definiują ów świat młodzi reżyserzy teatralni. Należą bowiem do pokolenia wykształconego i uformowanego intelektualnie oraz emocjonalnie po gigantycznym przełomie, który dokonał się u progu XXI wieku – rewolucji informatycznej. Bazują na innej ikonografii, korzystają z nowej, ciekawej metodologii interpretacyjnej, wypracowują nowy, interesujący warsztat reżyserski i w odmienny sposób doświadczają przestrzeni słowa teatralnego, jakim zawsze była dramaturgia – tłumaczył Villqist.

 

Wśród najważniejszych zmian, jakie przewiduje nowy dyrektor w formule festiwalu, Villqist wymienił powrót do formuły "Interpretacji", jako "konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej".

Dlatego m.in. do konkursu o Laur Konrada zapraszane będą spektakle reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat wcześniej.

Na festiwalu prezentowane będą także spektakle Teatru Telewizji oraz rejestracje telewizyjne spektakli, słuchowiska Teatru Polskiego Radia, a także przygotowany z okazji obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cykl słuchowisk dedykowanych najważniejszym postaciom związanym z tymi wydarzeniami pod hasłem "Polonia Restituta".

Zmianie nie ulegnie natomiast sposób przyznawania Lauru Konrada. Tak jak do tej pory, członkowie jury będą wręczać reżyserowi, którego spektakl ocenili najwyżej, sakiewki. Zwycięża ten, który otrzyma najwięcej sakiewek. Festiwal – podobnie jak w poprzednich edycjach – otwierać i zamykać będą spektakle mistrzowskie.

Dotychczasowi laureaci Lauru Konrada to Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber i Monika Strzępka. W ub. r. zwyciężył Janusz Opryński.

Festiwal "Interpretacje" organizuje miasto Katowice oraz Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Ingmar Villqist (właściwie Jarosław Świerszcz) urodził się w 1960 r. w Chorzowie (Śląskie). To historyk sztuki, dramatopisarz, scenarzysta, reżyser. Był m.in. wicedyrektorem Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. To także wykładowca na Akademiach Sztuk Pięknych m.in. w Warszawie oraz na Uniwersytecie Śląskim. Jako dramatopisarz zadebiutował w 1995 r. jednoaktówką "Kostka smalcu z bakaliami". W 1998 r. założył nieinstytucjonalny Teatr Kriket w Chorzowie, gdzie realizował prapremiery swoich sztuk.

Sztuki Villqista chętnie wystawiane są nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Przetłumaczone zostały m.in. na jęz. niemiecki, angielski, francuski czy włoski.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje pełni rolę czułej busoli współczesnego życia teatralnego w Polsce. Patronem duchowym katowickiego Festiwalu jest Konrad Swinarski, główną nagrodą – „Laur Konrada” – jedna z najważniejszych nagród reżyserskich w dziedzinie teatru w Polsce. Nazwa nagrody nawiązuje do postaci wybitnego inscenizatora teatralnego, Konrada Swinarskiego. Statuetkę wykonał rzeźbiarz Zygmunt Brachmański. Zaszczytną nagrodę główną – Laur Konrada – otrzymywali twórcy, będący dziś siłą napędową polskiej sceny. Począwszy od 2014 roku Festiwal odbywa się w zmienionej – tematycznej formule. Nadrzędną ideą wokół której budowany był program XV edycji Festiwalu było hasło WOLNOŚĆ, natomiast w 2015 roku, klucz do programu stanowiły pytania o TOŻSAMOŚĆ: Kim jestem? Kim jesteś?

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
2 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News, Weekend
5 godzin temu Najpiękniejsze miasto w Czechach to nie Praga. Zdziwieni? [ZDJĘCIA]

Nocował tam Jan III Sobieski, a Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował swą symfonię Nr 6 F-dur. A to dopiero początek...

News
6 godzin temu Dzisiaj za darmo sprawdzisz światła w samochodzie

Dzisiaj (15 grudnia) w wybranych stacjach, kierowcy za darmo mogą skontrolować i ustawić światła w samochodzie.