Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowoczesny system ISOLYNX pomoże polskim lekkoatletom

Spała fot Tomasz Kasjaniuk

Polski Związek Lekkiej Atletyki kupił w ostatnich tygodniach nowoczesny system IsoLynx. – To produkt, który służy nie tylko do uatrakcyjnienia przekazu telewizyjnego z wydarzeń lekkoatletycznych, ale także ma duże możliwości wsparcia procesu szkoleniowego – informuje dyrektor administracyjny PZLA Michał Obukowicz.

IsoLynx to nowoczesne narzędzie, które ma wielorakie zastosowanie tak podczas zawodów lekkoatletycznych jak i w czasie treningów.

System, którego zakup sfinansowaliśmy ze środków ministerialnych z pewnością będzie przez lata wspierał procesy szkoleniowe w konkurencjach biegowych. Oferuje on duże możliwości analizy danych – mówi Michał Obukowicz.

Narzędzie będzie także wykorzystywany przy realizacji licznych transmisji telewizyjnych z najważniejszych polskich mityngów lekkoatletycznych oraz mistrzostw kraju.

– Nasi partnerzy odpowiadający za produkcję grafik telewizyjnych już testowali system. Dzięki niemu widzowie transmisji z zawodów lekkoatletycznych otrzymają potężną dawkę ciekawych informacji na przykład dotyczących prędkości z jaką poruszają się zawodnicy podczas biegu. To standard znany z imprez międzynarodowych, ale w Polsce będzie to nowość – dodaje Obukowicz.

Operatorem systemu będzie firma Domtel-Sport, która w połowie grudnia prowadziła oficjalne testy w hali Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Na przygotowanie systemu tutaj potrzebowaliśmy ok. 5 godzin. Im większy będzie obiekt, a rozmawiamy na hali w Spale, która ma tylko cztery tory i 200 metrów obwodu, tym ten okres będzie dłuższy. W ten czas trzeba wliczyć nie tylko rozłożenie całego sprzętu na terenie obiektu, ale także pełną kalibrację systemu i dostosowanie parametrów do miejsca wykorzystywania – opowiada Ryszard Pilarczyk z firmy Domtel-Sport.

Przygotowanie systemu do użytkowania podczas treningów czy zawodów wymaga ustawienia na arenie lekkoatletycznej specjalnych anten.

– System zbiera informacje z czipów dzięki siatce anten rozstawionych wokół bieżni. To wszystko działa w sposób zbliżony do popularnego systemu GPS. W Spale wykorzystywaliśmy takich anten dziesięć, ale na większej arenie możemy ich ustawić dwanaście. One mogą zostać ulokowane w dowolnych miejscach, ale trzeba dokładnie określić ich położenie w specjalnym programie komputerowym. Gdy współrzędne wprowadzimy do komputera to tworzy się w nim taka wirtualna mapa obiektu. Możemy na niej śledzić w czasie rzeczywistym bieg zawodnika oraz analizować np. jego tempo – tłumaczy Pilarczyk.

Ryszard Pilarczyk jako znakomity przed laty sprinter, medalista mistrzostw Europy w biegach sztafetowych, docenia też możliwości jakie system IsoLynx dostarczy trenerom oraz zawodnikom w poszczególnych etapach przygotowań do sezonu.

– Trener patrząc na ekran komputera może sprawdzić czy tempo biegu jest stałe. W czasie rzeczywistym może przekazywać dane na przykład dotyczące przewidywanego wyniku jaki zawodnik uzyska na mecie. System pozwala też na przykład sprawdzić bieżącą prędkość biegu. To walory pomocne w treningu – konkluduje Pilarczyk.

Zainteresowanie wykorzystaniem IsoLynxa wyrazili już przedstawiciele środowiska panczenistów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024