Czytasz: Nowe życie zabytkowej kamienicy [WIZUALIZACJE]

Nowe życie zabytkowej kamienicy [WIZUALIZACJE]

Kamienica przy ul. Mariackiej 10 zyska nowy blask. Otworzą się w niej restauracje, biura i zielony taras.

Kamienica przy ulicy Mariackiej 10 jest jednym z najstarszych zachowanych obiektów w centrum Katowic i jednym z najciekawszych budynków ulicy Mariackiej. Powstała w roku 1873 w stylu neorenesansowym, a jego projektantem był Ignatz Grunfeld, znany budowniczy tego okresu w mieście.

Mariacka 10 zmieni się nie do poznania. Będzie zupełnie nowym budynkiem z zachowaną historyczną fasadą pierwszego i drugiego piętra. W środku będzie winda.

W kamienicy powstaną lokale gastronomiczno-rozrywkowe. Mają tam być restauracje i klub muzyczny rozlokowane na trzech poziomach.

Na wyższych piętrach zamontują się biura. Na samej górze powstanie przeszklony skybar. - Może pełnić funkcję lokalu, ale też biura – mówi Maksymilian Frączek, Polskie Kamienice. - Budujemy z myślą o firmach informatycznych, mediach, którym zależy na lokalizacji w centrum Katowic – dodaje.

Kamienica będzie oddana do użytku wiosną 2019 roku.

Kamienica przy ul. Mariackiej 10 została sprzedana w ubiegłym roku za 3,3 mln złotych. Wcześniej na parterze mieściła się Desa, potem jej wnętrza opustoszały. Kiedy Mariacka zamieniła się w deptak, miasto zapowiedziało, że kamienica stanie się ikoną tej ulicy. Przez chwilę odbywały się w niej działania artystyczne, wystawy, a elewacja stała się ścianą wystawienniczą.

Czytaj więcej