Czytasz: Nowe województwo podbeskidzkie?

Nowe województwo podbeskidzkie?

Burmistrz Żywca ma pomysł na nowy podział administracyjny kraju. Proponuje dyskusję o dodatkowym województwie wspominając bielskie, czyli według niego, jedno z najlepiej prosperujących województw przed reformą.

 

 
-Posłowie PiS mówią o tym, że powinny być cztery, a nie jak mówiono dotychczas trzy nowe województwa. Chciałbym niniejszym zaproponować, aby do dyskusji na temat nowego podziału administracyjnego włączyć temat powstania województwa podbeskidzkiego – uważa Antoni Szlagor.

Jego wypowiedź przytacza portal zywiec.super-nowa.pl. Burmistrz Żywca uważa, że powstanie nowego województwa podbeskidzkiego może przynieść regionowi wiele korzyści, a przede wszystkim zmniejszy centralizację szczebla wojewódzkiego, co będzie niezwykle korzystne dla mieszkańców.

 Wbrew logice

- Wszyscy pamiętamy województwo bielskie, które pomimo licznych protestów zostało zlikwidowane przy ostatniej reformie administracyjnej. Moim zdaniem, wbrew logice - uważa Szlagor. Podkreśla, że było to jedno z najlepiej prosperujących pod względem gospodarczym województw.  

- Miało jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w kraju, było prężnie rozwijające się, na dodatek położone przy dogodnych szlakach komunikacyjnych.

 

Pomysł zwiększenia liczby województw w Polsce nie jest nowy. Sporo o nim mówiono tuż po wygranych przez PiS ostatnich wyborach parlamentarnych. Na administracyjnej mapie kraju mogłoby się pojawić województwo warszawskie, częstochowskie i środkowopomorskie. Wpis burmistrza jest komentarzem do informacji, o której w ostatnich dniach pisze Wirtualna Polska. O rozszerzenie reformy administracyjnej zaapelował do ministra spraw wewnętrznych i administracji poseł PiS Adam Abramowicz. Jego zdaniem jest konieczność utworzenia województwa bialsko-siedleckiego. Czemu zatem nie podbeskidzkie? - pyta burmistrz Żywca.

Czemu zatem nie podbeskidzkie?

Pyta burmistrz Żywca i zwraca się do posłów PiS: 

- Jako, że większość posłów z okręgu nr 27 wywodzi się z Prawa i Sprawiedliwości, zwracam się do Panów Posłów o to, byśmy wspólnie zaczęli dyskusję na temat nowego podziału administracyjnego, którego wymagają czasy i sytuacja – czytamy na facebooku Antoniego Szlagora.

To nie pierwsze pomysły dotyczące wskrzeszenia dawnego województwa bielskiego. Społecznicy z Bielska-Białej wielokrotnie podkreślali, że nie chcą utożsamiania Podbeskidzia ze Śląskiem. Województwo bielskie istniało w latach 1975-1998 ze stolicą w Bielsku - Białej. W 1998 r. dotychczasowe województwo bielskie, mimo protestów części mieszkańców i lokalnych polityków zostało podzielone pomiędzy województwo śląskie i małopolskie.

MSWiA w wypowiedziach na temat nowego podziału administracyjnego kraju zastrzega, że warunkiem koniecznym do podjęcia takich działań musiałaby być akceptacja społeczna i dobry wynik wyborczy w roku 2019.

Zdjęcie: wikipedia.pl 

 

Czytaj więcej