Czytasz: Nowe przystanki w Bielsku-Białej. Tym razem bez wtopy?

Nowe przystanki w Bielsku-Białej. Tym razem bez wtopy?

Zamieszanie wokół ławek trwa. Dlaczego jedna wiata jest tak droga?

Bielski magistrat ogłosił przetarg na wymianę dziewięciu przystanków autobusowych. To kontynuacja prac z 2015 r. kiedy w mieście wymieniono przystanki przy ul. Partyzantów i przed hotelem President. Potem kolejne pojawiły się m.in. przy placu Żwirki i Wigury i obok dworca PKP.

W sumie za 11 nowych wiat na 9 przystankach miasto zapłaci 1,9 mln zł.

Teraz wymienionych ma być kolejnych dziewięć przystanków

Modernizację wiat zaplanowano na ul. Piastowska/Sobieskiego (w kierunku Hulanki), Piastowska - Orlik (do Hulanki), Piastowska - Urząd Powiatowy (do dworca), Piastowska - Kuratorium Oświaty (do Hulanki), Wałowa koło stacji paliw (w kierunku dworca), Belos (w obu kierunkach) oraz Partyzantów - Folwark (w obu kierunkach).

Koszt wymiany kolejnych dziewięciu przystanków wraz z utylizacją obecnych i wykonaniem przyłączy sieci ma wynieść ok. 1,5 mln zł.

Wszystko gotowe ma być do 15 grudnia

Jak łatwo policzyć w ubiegłych latach za jedną wiatę miasto zapłaciło ok. 200 tys. zł. Bielszczanie byli oburzeni tak wysoką ceną, szczególnie że początkowo nie mieli nawet pod nową wiatą, na czym usiąść.

Kiedy bowiem wraz z końcem roku 2015 r. przy hotelu President pojawiły się nowe wiaty przystankowe, nie wszystkim przypadły do gustu. Zdaniem pasażerów ławeczki były zbyt krótkie, bo mieściły się na nich zaledwie cztery osoby.

Henryk Juszczyk, pełnomocnik bielskiego prezydenta przyznał wówczas, że krótka ławka może być pewnym mankamentem, a projekt nowych wiat nie dawał możliwości zamontowania dłuższych.

Po niespełna dwóch miesiącach ławeczki wymieniono w końcu na dłuższe. Mieszkańcy byli zadowoleni, ale i oburzeni faktem, że wiaty za 200 tys. zł wymagały kolejnej modyfikacji.


Jak będzie tym razem?

- W wiatach, które mają być zbudowane w bierzący roku założyliśmy, że w wiacie cztero segmentowej będą montowane trzy ławki a wiacie pięcio segmentowej cztery ławki - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik pasowy bielskiego magistratu.

- Jest to zgodne z poprawkami, jakie zostały poczynione na poprzedniej inwestycji modernizacji przystanków w roku 2015 oraz 2016 - dodaje.

Czytaj więcej