Czytasz: Przenieśli całą wieś. Nawet cmentarz

Przenieśli całą wieś. Nawet cmentarz

W kilka lat odtworzono całą wieś. Stara zostanie zalana, nowa powstała 7 km dalej.

 

Stare Nieboczowy nad Odrą znikają w oczach, o czym pisaliśmy. Wieś zniknie z powierzchni ziemi, znajduje się na terenie, na którym powstaje zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.

7 km dalej od starej wsi, na dobre funkcjonuje już nowa. Obiegowo zwana "Nowe Nieboczowy", na znakach jednak słowa nowe nie uświadczymy. Ale nowością pachnie tu wszystko. Od szerokich i gładkich dróg, po domostwa.

Domy

Domy niemal jak dwie krople wody. Wszystkie nowoczesne, ale z tradycyjnymi spadzistymi dachami - to był warunek konieczny. Tak samo jak kolor dachówek, mogły być czarne, szare lub brązowe.

W "Nowych Nieboczowach" mieszka ok. 200 osób, mniej niż połowa mieszkańców starej wsi. Duża część pobudowała się gdzie indziej.

Pomimo nieciekawej w tym roku kwietniowej pogody, widać wiosenne prace na zewnątrz domostw.

CZYTAJ TAKŻE: NIEBOCZOWY - ZNIKAJĄCA WIEŚ

Przy równych chodnikach trwa uporządkowywanie przydomowych ogródków, montaż dekoracji.

Cmentarz i kościół

Największe zawirowania przy przenosinach Nieboczów dotyczyły cmentarza. Stary poddano ekshumacji i odtworzono w nowej lokalizacji. Przeniesiono 260 szczątek.

W starej wsi miejsce po cmentarzu naprzeciw wciąż stojącego starego kościoła (ma zostać wyburzony jako ostatni) przypomina teraz kartoflisko.

Nowy kościół powstał w centralnej części nowej wsi. Jest w części drewniany, a w części murowany, przez co nawiązuje do nieboczowskiej tradycji (pierwszy kościół był z drewna, ostatni w

całości z muru). Obok kościoła stoi zrekonstruowana kapliczka.

W nowej wsi, podobnie jak w starej, jest remiza strażacka. Ulice mają te same nazwy.

Część obiektów wciąż jest w budowie. Nowe Nieboczowy rozwijają się z rozmachem. Będzie w nich park z oczkiem wodnym, mały ryneczek, boisko i ścieżki rowerowe, a nawet plac zabaw z siłownią.

Nowe Nieboczowy - krajobrazy:

Nowe Nieboczowy - domy:

Nowe Nieboczowy - cmentarz, kościół i kapliczka:

Nowe Nieboczowy - w budowie:

Czytaj więcej