Czytasz: Nowe mundury dla policji
Granatowy kolor i furażerka. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada nowości w mundurach funkcjonariuszy.

Wymiana mundurów przeprowadzona zostanie w kliku etapach. Wszyscy policjanci do końca 2021 r. będą używać dwóch rodzajów umundurowania. Rozporządzenie w sprawie nowych mundurów dla policji wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. 

Nowszy model

Granatowy strój zamiast czarnego i furażerka zamiast czapki z daszkiem - to tylko z niektórych zmian. Służbę w nowych mundurach mają pełnić funkcjonariusze m.in. z wydziałów patrolowych i interwencyjnych.

Tak wyglądają nowe mundury dla policji:

źródło: MSWiA, materiały prasowe

Odnowienie ubioru wynika z potrzeby dostosowania umundurowania do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Ubiór ćwiczebny według nowego wzoru ma mieć sportowy charakter i nie krępować ruchów. Do tego całość ma być wykonana z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych materiałów. Takie połączenie ma zapewnić wygodę i bezpieczeństwo dla policjantów. 

Czarny kolor mundurów ćwiczebnych obowiązuje od 1997 r. Jak podkreśliło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od tamtego czasu wynaleziono tkaniny, które gwarantują większą wytrzymałość i komfort użytkowania niż te, które wprowadzono 20 lat temu. Obecnie używany mundur ćwiczebny jest mało przewiewny i został uszyty z niezbyt wytrzymałego surowca, a ponadto jego konstrukcja jest mało funkcjonalna.

Nowe mundury policyjne: Dla kogo nowości? 

W nowym mundurze ćwiczebnym służyć będą policjanci z wydziałów patrolowych, interwencyjnych, patrolowo-interwencyjnych oraz konwojowych. Mundur ćwiczebny policjanci będą mogli także nosić w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, a także sprawując opiekę nad psem służbowym.

Nowy mundur będzie noszony z innymi elementami ubioru służbowego (obuwiem służbowym, koszulką z krótkim rękawem, t-shirt, koszulą polo, pasem głównym i kurtką służbową letnią albo zimową).  

Zgodnie z nowymi przepisami, policjanci, którzy są w samochodzie służbowym, nie będą musieli nosić czapek służbowych. Z obowiązku noszenia nakrycia głowy zwolnieni zostaną również rzecznicy prasowi podczas wystąpień w mediach. Dodatkowo projekt zakłada, że policjanci zwalniani ze służby nie będą musieli oddawać poszczególnych elementów ubrań, np. bielizny, skarpet, obuwia i koszul. 

Nowe mundury policyjne: Co z policjantkami? 

W projekcie podano także wymiary spódnic noszonych przez policjantki do ubioru wyjściowego i galowego. Wszystkie będą miały kolor ciemnogranatowy, prosty krój, a z tyłu 15-centymetrowe rozcięcie od dolnej krawędzi. Długość spódnicy powinna być taka, aby dolna jej krawędź sięgała między 5 cm powyżej kolan a 5 cm poniżej kolan. W pasek spódnicy mają być wszyte podtrzymywacze.

Policjantka w stopniu generalnego inspektora policji i nadinspektora policji będzie miała wzdłuż bocznych szwów naszyte po dwa lampasy o szerokości 2,5 cm oraz wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.  

 zdjęcia: szczecin.kwp.gov.pl, www.mswia.gov.pl

Czytaj więcej