Czytasz: Szybciej i wygodniej do centrum

Szybciej i wygodniej do centrum

W planach na przyszłość Katowic są centra przesiadkowe i tramwaj na południe. Wiemy kiedy powstaną

Dojeżdżacie do centrum Katowic z południowych dzielnic? Jeśli samochodem, to wiecie dobrze, że często podróż z Zarzecza czy Podlesia oznacza stanie w długich korkach, zwłaszcza na "wiślance" na wysokości OBI. Jeśli jeszcze trochę się pomęczycie, to może wkrótce odczujecie ulgę. Powód?

W planach na przyszłość Katowic są centra przesiadkowe i tramwaj na południe. Jednym z węzłów przesiadkowych jest ten, planowany w Podlesiu. Mogliby z niego korzystać także mieszkańcy Zarzecza oraz części Piotrowic.

Nowe centrum przesiadkowe w Katowicach - Podlesiu. Co powstanie?

Na dworcu PKP w Podlesiu zatrzymują się pociągi jadące w kierunku Katowic z Tychów. Planowany w Podlesiu węzeł przesiadkowy zakłada powstanie szeregu udogodnień dla osób podróżujących do centrum miasta. Powstać mają m.in. strefa obsługi podróżnych i operatorów transportu, poczekalnia, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Już od kilku lat mieszkańcy południowych dzielnic Katowic prosili o podjęcie działań, które umożliwiłyby pozostawienie auta przy przystanku kolejowym w Podlesiu i podróż do centrum Katowic koleją. Jest znacznie szybsza niż samochodem, a zwłaszcza słynnym autobusem 37, który ponad 20 przystanków do centrum pokonuje w minimum godzinę. Póki co, urzędnicy upierali się tylko przy budowie nikomu niepotrzebnej drogi, którą mieszkańcy Podlesia wielokrotnie oprotestowywali.

Kiedy zbudują nowe centrum przesiadkowe w Katowicach - Podlesiu?

- Całkowity koszt budowy węzła w Podlesiu ma wynieść 5 mln złotych, z czego 4,25 mln złotych ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace budowlane mają zakończyć się w 2019 roku - informuje Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W przyszlym roku, kosztem 400 tys. złotych, ma zostać opracowana dokumentacja projektu i Studium Wykonalności dla budowy węzła, a w latach 2018-2019 zostaną przeprowadzone właściwe prace budowlane.

W ramach węzła powstaną nowe przystanki autobusowe oraz miejsca parkingowe po zachodniej stronie linii kolejowej.

Gdzie powstaną centra przesiadkowe w Katowicach?

W Katowicach powstaną też inne centra przesiadkowe. Ligota w 2017 roku, Brynów i Zawodzie w 2018 r., a Sądowa i wspomniane Podlesie w 2019 roku. 

W planach jest też rozbudowa nowej linii tramwajowej z Brynowa do Kostuchny. Miasto jest w trakcie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej dla tego zadania, w przetargu wystartowało osiem firm. Pierwszy kurs na nowej linii planowany jest w 2020 roku. 

Nowe centra przesiadkowe w Katowicach - zobacz wizualizacje Węzłów Brynów, Ligota, Sądowa i Zawodzie: