Czytasz: Nowe akwaria dla amazońskich gigantów

Nowe akwaria dla amazońskich gigantów

Dwa wielkie zbiorniki wodne oddano do użytku w chorzowskim zoo.

Po modernizacji pawilonu akwarystycznego przybyły dwa wielkie zbiorniki. Jeden o pojemności 21,67 m3, drugi o 16,66 m3. Zamieszkują je ryby, które występują w rzekach Ameryki Południowej.

W większym zbiorniku turyści przez sześciocentymetrową akrylową szybę mogą się przyjrzeć płaszczce wodnej, płaskobokom (tępogłowym i czerwnopłetwym) a także zbrojnikowi lamparciemu. Po przeciwnej stronie pawilonu pływają sumy czerwonoogonowe, którymi opiekuje się Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Mniejszy zbiornik zasiedlają też pielęgnica cytrynowa i paku czarnopłetwy.

Aranżacja wystroju zbiorników została wykonana w technologii tzw. „sztucznej skały”, a przestrzeń nad zbiornikami oraz ściany obok zbiorników są wykonane w technologii „zielonej ściany”. W obiekcie zmodyfikowano systemy uzdatniania wody, aby ograniczyć jej zużycie oraz system wentylacji i osuszania pomieszczeń (ze względu na zbyt dużą wilgotność). Pojawił się również podjazd dla wózków inwalidzkich.

Przebudowa pawilonu trwała od kwietnia. Kosztowała 480 tys. złotych. Ponad połowę tej sumy wyłożyło województwo śląskie, resztę - po 100 tys. zł dołożyło miasto Chorzów i prywatny sponsor.

Czytaj więcej