Czytasz: Nowa strona wojewody
Sprawdź nowy portal Urzędu Wojewódzkiego. Ile kosztował? Odpowiedź zaskakuje.

Urzędnicy chcieli wprowadzić zmiany na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego już rok temu. Ta powstała kilka lat wcześniej, a każda modyfikacja wymagała dodatkowych płatnych zleceń. Wojewoda postanowił poczekać.

9 miesięcy trwało stworzenie nowej witryny. Jak zapewnia urząd, nie wydano na nią ani złotówki. Jej autorami są urzędnicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy przygotowali stronę w ramach swoich obowiązków. 

Przetestuj: www.nowastrona.slask.eu

Urzędnicy chcieli powtórzyć sukces portalu obywatel.gov.pl. Czy im się to udało? O opinię zapytaliśmy specjalistów branży IT. 


Michał Samojlik: "jest lepiej niż przyzwoicie"

Projekt Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego warto ocenić w dwóch wymiarach. Standardowo, zgodnie z moimi kompetencjami, biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników i stopień ich zaspokojenia. Zostawiając na boku detale, ogólnie jest lepiej niż przyzwoicie.

Na szczególną pochwałę zasługuje próba pogrupowania w jasne ścieżki spraw jakimi zajmuje się urząd. To zdecydowanie krok w dobrą stronę, który zostanie doceniony przez interesantów. Pokusiłbym się nawet o wzmocnienie ekspozycji tej części na stronie głównej kosztem aktualności. Wiele rzeczy w projekcie można zrobić lepiej, jednak solidna podstawa do dalszych ulepszeń jest gotowa.

Nie mogę jednak oceniać projektu w oderwaniu od faktu, że strona została stworzona wewnętrznie, przez samych urzędników. To zdecydowanie zasługuje na pochwałę i jest dobrym przykładem dla innych tego typu instytucji. Urzędnicy mają ogromną wiedzę dotyczącą potrzeb mieszkańców, pracują z nimi na co dzień. Można to nazwać nieustannym badaniem użytkowników w rzeczywistym kontekście.

Jeśli wnioski z pracy zostały wykorzystane przy tworzeniu architektury informacji, możemy spodziewać się, że to co zostało przygotowane zaspokoi znakomitą większość potrzeb odbiorców. Jeśli dodatkowo udało się uniknąć wysokich kosztów produkcji, które niejednokrotnie są przedmiotem dyskusji w mediach, to nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować i dopingować przy wdrażaniu kolejnych usprawnień.

Michał Samojlik jest product designerem i dyrektorem zarządzającym agencji Autentika. Od 2003 roku tworzy serwisy i aplikacje internetowe. Wydawca serwisów NowyMarketing i MamStartup.


Dawid Liberadzki: "kilka technicznych błędów, ale dobrze zrealizowana"

Dobrze zrealizowana strona skupiona na potrzebach odbiorców. Na uwagę zasługuje czytelna nawigacja oraz pogrupowanie kompetencji urzędu. Projekt graficzny jest czysty i na pewno nie będzie wprowadzał w błąd odwiedzających. Znalazłem kilka technicznych błędów, jak chociażby przewijanie slidera z aktualnościami, ale myślę, że w krótkim czasie zostaną one poprawione. Pamiętajmy, że strona została zrobiona wewnętrznie bez pomocy agencji reklamowych.

Bardzo podoba mi się realizacja docelowych stron spraw, którymi zajmuje się urząd (np. http://nowastrona.slask.eu/usluga/paszporty/dorosly) Wizualna prezentacja kroków wraz z opisami bardzo pomaga w czytelności i zrozumieniu procesu. Podoba mi się również sekcja z adresami i kontaktami do urzędów w stopce. Niby tak oczywiste rozwiązanie, ale nadal na wielu urzędowych stronach brakujące ogniwo.

Dawid Liberadzki jest współtwórcą produktu Positionly oraz software house-u El Passion. Aktualnie jest liderem zespołu projektowego w Docplanner.


Dawid Domagała: "projekt jest przejrzysty i czytelny"

Okazuje się, że instytucje państwowe zaczynają powoli budować kompetencje w zakresie mediów cyfrowych. To bardzo dobry znak i prognostyk na przyszłość. Prezentowany projekt jest przejrzysty i czytelny. To kluczowe w przypadku serwisu o charakterze informacyjnym. Bardzo dobrym pomysłem jest pogrupowanie informacji i spraw, z którymi przychodzą do urzędu petenci. Cieszę się również, że nie zapomniano o tym, że strona internetowa musi być dzisiaj responsywna. Oczywiście jest kilka rzeczy, nad którymi warto popracować, ale jest to świetna baza do dalszej pracy. Biorąc pod uwagę, że autorzy projektu doskonale znają potrzeby swoich odbiorców, jestem pewny, że z miesiąca na miesiąc będzie tylko lepiej. Powodzenia.

Dawid Domagała jest product designerem, właścicielem Healthy Connection, która skupia się na projektach dla sektora medycznego i farmaceutycznego.

Czytaj więcej