Czytasz: Nowa siedziba legendarnego "Kleofasa"

Nowa siedziba legendarnego "Kleofasa"

Po dwóch latach od wyburzenia hali.

23 listopada legendarny klub pięściarski z Katowic otwiera nowy rozdział w swojej 111-letniej historii. Dzięki współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego, na terenie kampusu powstała nowa hala treningowa. – To koniec tułaczki po utracie naszej hali na Załężu! – cieszą się zawodnicy i trenerzy.

- Kiedy w 2015 roku musieliśmy opuścić legendarną halę Kleofasa na Obroki 43 wielu wieszczyło nam koniec. Ale nie poddaliśmy się i wróciliśmy silniejsi - mówi Damian Kuźma, prezes klubu, który w międzyczasie zmienił nazwę na 06 Kleofas AZS AWF Katowice.

Zmiana nazwy, która nastąpiła w czerwcu 2015 wraz z podpisaniem umowy z katowicką uczelnią dawała nadzieję na szybkie zapełnienie pustki po historycznym obiekcie. Znalezienie i przystosowanie nowego miejsca dla młodych pięściarzy Kleofasa trwało dwa lata - nieco dłużej niż początkowo zakładano, na szczęście jednak w międzyczasie pomocną dłoń wyciągnął także klub piłkarski GKS Katowice.

- Dzięki salce na terenie stadionu GKS udało się nam przetrwać trudne chwile. Z tej współpracy zresztą absolutnie nie rezygnujemy - mówi Kuźma.

Klub będzie obecnie funkcjonował w dwóch miejscach, jednak siedzibą będzie nowy obiekt na terenie kampusu AWF.

Nowa siedziba - położona praktycznie w centrum Katowic, bezpośrednio dostępna dla studentów uczelni daje klubowi większe możliwości. Władze AWF już na początku współpracy z klubem zapowiedziały, że Kleofas będzie mógł m.in. przyjmować na praktyki programowe studentów ze wszystkich kierunków, w celu zapoznania się przez nich z systemem szkolenia, edukacji, organizacji i zarządzania klubem sportowym. Skorzystają także pracownicy naukowi uczelni, którzy będą mogli prowadzić badania naukowych i diagnostyczne zawodników oraz trenerzy i zawodnicy. Klub i uczelnia będą także współpracować przy wspólnym organizowaniu imprez.

- Mamy wspólny cel, jakim jest rozwój sportów walki, a w szczególności popularyzacja boksu kobiet i mężczyzn na terenie Katowic i wśród studentów AWF - mówi Damian Kuźma.

Cel był też zresztą przez ostatnie dwa lata bardzo konsekwentnie realizowany. Wystarczy wspomnieć, że w czerwcu 2016 r. klub zorganizował pierwsze Mistrzostwa Polski AZS dla studentów, z których czwórka finalistów startowała na Mistrzostwach Świata Studentów w Tajlandii. M.in. Mateusz Kowalczyk i Angelika Grońska. Angelika - jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek Kleofasa (i studentka katowickiej AWF), startowała też w 2016 roku w Mistrzostwach Świata Seniorek w Boksie, w Kazachstanie.

Z okazji uruchomienia nowej Hali Klub planuje zorganizowanie konferencji prasowej oraz pokazowy sparing.

Czytaj więcej