Czytasz: Nowa odsłona Planetarium Śląskiego!

Nowa odsłona Planetarium Śląskiego!

01:57
Planetarium w Chorzowie powiększy się o park nauki.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Jesienią ma rozpocząć się jego  modernizacja. Za blisko 99 mln złotych zostanie gruntownie przebudowane i powiększone o park nauki.

Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. 

Jak zmieni się śląskie planetarium?

Obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Charakterystyczne kopuły zostaną 

Zakończenie modernizacji i rozbudowy zaplanowano na koniec 2020 roku. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Na czas przebudowy wykorzystywane będzie mobilne planetarium, które pracownikom pozwoli na organizowanie specjalnych pokazów dla uczniów. 

Tak, jak pisaliśmy w grudniu, mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych.

Śląski park nauki

Ekspozycja stała znajdująca się w nowym budynku będzie poświęcona trzem dziedzinom nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycje w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.


Stanowisko z przekrojem Ziemi

Dolna połówka przeciętej poziomo kuli o średnicy niemal 2 metrów. Powierzchnia przekroju to jednocześnie ekran dla multimedialnego projektora pokazującego ruchomy i interaktywny obraz wnętrza naszej planety. 

Platforma z makietą miasta

Model miasta z budynkami o różnej wielkości prezentujący skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. Podczas prezentacji budynki ulegają zniszczeniu. Następnie są błyskawicznie składane w całość przez ramię specjalnego robota.

Pokoje klimatyczne

Pomieszczenia z różną temperaturą i wilgotnością prezentująca w jaki sposób poziom wilgotności w klimacie gorącym i zimnym wpływa na odczuwanie temperatury.

Kolumna pogodowa

Kilkumetrowa kolumna ze szkła lub poliwęglanu, w której w ciągu kilkudziesięciu sekund można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Lot w kosmos

Pomieszczenie będące symulatorem lotu kosmicznego wyposażone w ruchome fotele, z których każdy może wykonywać ruchy we wszystkich stopniach swobody. Każdy z widzów zostanie wyposażony we własne okulary VR.

 

Czytaj więcej