Silesion.PL

serwis informacyjny

Nowa odsłona placu zabaw przy ul. Wieżowej w Katowicach

Plac zabaw ul. Wieżowa w Katowicach fot. KAW

Plac zabaw ul. Wieżowa w Katowicach fot. KAW

Pod koniec czerwca Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty w przetargu na modernizację placu zabaw przy ul. Wieżowej w Katowicach. W ramach planowanych prac zamontowane zostaną m.in. nowe urządzenia zabawowe, elementy małej architektury oraz meble miejskie. Naprawiona zostanie nawierzchnia placu – zarówno z kostki betonowej, jak i syntetyczna. 

– Strefy aktywności, czy też place zabaw to miejsca często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Taka przyjazna przestrzeń z jednej strony pozwala dzieciom bawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu, a z drugiej strony integruje lokalną społeczność. Infrastruktura zatem musi być przede wszystkim bezpieczna, dlatego nasze miejskie jednostki na bieżąco prowadzą monitoring stanu technicznego placów zabaw i dokonują drobnych napraw, jednak co jakiś czas konieczne są większe remonty, tak jak w przypadku tego na placu zabaw przy ul. Wieżowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

3 firmy chcą wykonać remont

Do przetargu na remont placu zabaw stanęły trzy firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Weran Sp. z o.o. z Wrocławia, która zaproponowała realizację inwestycji za niecałe 120 tys. zł. Pozostałe propozycje złożyły firmy OK Projekt Jakub Okularczyk oraz Baugart Sp. z o.o. z Knurowa, oferując kolejno prawie 180 tys. zł i ponad 265 tys. zł. Kwota, jaką Zakład Zieleni Miejskiej planował przeznaczyć na to zadanie to ponad 140 tys. zł. Teraz trwa weryfikacja formalno-prawna złożonych ofert.

Dzieci będą miały nowe urządzenia

Teren placu zabaw to prawie 1300 m2, a projekt jego rewitalizacji wykonała firma Arch Studio z Mikołowa. Remont ma się zakończyć po 15 tygodniach od podpisania umowy. – Na placu zabaw znajdują się trzy typy nawierzchni – z kostki betonowej, trawiasta i syntetyczna. Remont nawierzchni z kostki zakłada najpierw usunięcie górnej warstwy, ułożenie podsypki cementowo-piaskowej i nowej kostki w kolorze szarym. Teren pod nawierzchnię trawiastą zostanie zrekultywowany. Nawierzchnia syntetyczna znajdzie się pod nowymi urządzeniami zabawowymi. Musi ona być bezpieczna, monolityczna, a także posiadać certyfikat dopuszczający stosowanie na placach zabaw – mówi dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz.  

Na placu zabaw znajdzie się wiele nowych urządzeń dla dzieci. Jednym z nich jest mała skałka wspinaczkowa wykonana z elementów o antypoślizgowej strukturze z uchwytami wspinaczkowymi. Jej wysokość nie przekroczy 70 cm. Kolejne urządzenia, które wzbogacą ofertę tego placu zabaw, to: zjazd linowy ,,tyrolka”, huśtawka z płaskim siedziskiem oraz mała bramka do piłki nożnej. Oprócz tego zostanie zamontowana ławka z oparciem i podłokietnikami, stolik z dwoma ławkami oraz zacienienia piaskownicy i ławek.

W istniejącym domku wymieniona zostanie pęknięta część daszku, a w karuzeli linowej uszkodzone siedziska wraz z łańcuchami zabezpieczonymi gumową powłoką. W zestawie ze zjeżdżalnią wymieniona zostanie siatka prowadząca na trap. 

Całoroczna opieka ZZM nad placami zabaw

Na przełomie kwietnia i maja Zakład Zieleni Miejskiej przeprowadza inwentaryzację placów zabaw – w sumie ma ich pod swoją opieką 68. Na jej podstawie wykonuje się remonty i naprawia uszkodzone elementy. Oprócz tego usterki są naprawiane na bieżąco, również na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Dziś place zabaw często są połączone ze strefami fitness oraz wyposażone są w tematyczne ścieżki edukacyjne np. o ekologii. Największy plac zabaw, jaki ma pod swoją opieką ZZM znajduje się w parku Kościuszki i ma on 3,5 tys. m2 powierzchni. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *