Czytasz: Stadion Śląski już zielony! Zobacz jak wygląda teraz!

Stadion Śląski już zielony! Zobacz jak wygląda teraz!

"To murawa na miarę mistrzów" - mówili we wtorek członkowie zarządu województwa i spółki Stadion Śląski rozpoczynając symbolicznie układanie murawy.

Od wtorkowego poranka trwało układanie murawy na płycie boiska. Rolki o grubości 2,5 cm miały 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 metrów. Pokryły powierzchnię blisko 7 500 m 2.  

Murawa dla Stadionu Śląskiego została przetransportowana z Węgier, gdzie została wybrana na plantacji pod Budapesztem. Do Chorzowa przywiozło ją dwanaście ciężarówek, a w każdej mieściło się siedemset metrów kwadratowych murawy o wadze dwudziestu czterech ton.

Zielony Stadion Śląski. Zobacz jak wygląda!

Trawę zasiano dwa lata temu w miejscowości pod Budapesztem. Odpowiednie warunki panujące na Węgrzech sprawiają, że tamtejsze trawniki są doceniane przez najlepsze europejskie kluby piłkarskie. Węgierska trawa została "zainstalowana" między innymi na stadionach biorących udział w EURO 2008 czy 2012.

ZObacz zdjęcia ze stadionu Śląskiego (fot. Facebook):

Kiedy otwarcie Stadionu Śląskiego?

Jak zapewniono we wtorek 13 czerwca podczas konferencji prasowej, prace na stadionie dobiegają już końca i jeszcze w czerwcu obiekt powinien być zgłoszany do odbiorów. Wkrótce wokół płyty boiska piłkarskiego zostanie położona bieżnia lekkoatletyczna. Wbrew wcześniejszym planom, z chwilą otwarcia stadionu nie będzie przy nim działał dotychczasowy przystadionowy hotel. Obiekt zostanie otwarty bez hotelu. Możliwe, że funkcja ta zostanie zastąpiona biurowo-konferencyjną.

Na trybunach zamontowano już 98 proc. krzesełek. Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Wykonane zostały już instalacje nagłośnienia i oświetlenia.

Nowa murawa to nie jedyna nowość. Stadion Śląski ma oficjalne nowe logo zaprojektowane przez Krzysztofa Łabno z firmy Creogram, które będzie eksponowane m.in. na gadżetach. Logo przedstawia schematyczny widok stadionu z góry z wpisaną w niego literą „Ś” i elipsami symbolizującymi tory lekkoatletyczne.

Nowe logo stadionu Śląskiego przygotowała firma Creogram z Katowic:

MODERNIZACJA STADIONU ŚLĄSKIEGO TRWA OD 2009 ROKU

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015.

Ostateczny koszt przedsięwzięcia powinien zamknąć się kwotą ok. 650 mln zł. O zwiększonym wobec zakładanego koszcie zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu w lipcu 2011 roku oraz decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu.

Rozpoczęcie układania murawy nastąpiło we wtorek, 13 czerwca:

Czytaj więcej