Czytasz: "Musimy rozruszać ten stadion”
Nowa murawa i nowe logo. Prace na Stadionie Śląskim dobiegają końca i jeszcze w czerwcu obiekt powinien być zgłoszany do odbiorów.

Pachnąca węgierskim słońcem murawa przetransportowana ciężarówkami szczęśliwie dotarła na Stadion Śląski. Zasiano ją dwa lata temu w miejscowości pod Budapesztem, teraz przyszedł czas na jej oficjalną prezentację. Podczas wtorkowej konferencji zaprezentowano też nowe logo Stadionu Śląskiego.

"To jest murawa na miarę mistrzów"

Od wtorkowego poranka trwa układanie murawy na płycie boiska. Rolki o grubości 2,5 cm mają 120 cm szerokości i długość od 10 do 12 metrów i pokryją powierzchnię blisko 7 500 m 2. Nowa murawa dla Stadionu Śląskiego spełnia wszystkie kryteria przewidziane dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Odpowiednie warunki panujące na Węgrzech sprawiają, że tamtejsze trawniki są doceniane przez najlepsze europejskie kluby piłkarskie. Węgierska trawa została zainstalowana między innymi na stadionach biorących udział w EURO 2008 czy 2012. Planuje się, że murawa będzie kładziona do piątku. W układaniu murawy symbolicznie pomagali  we wtorek członkowie zarządu województwa śląskiego.

Stadion Śląski skończony we wrześniu

Jak zapewniono, prace na stadionie dobiegają już końca i jeszcze w czerwcu obiekt powinien być zgłoszany do odbiorów. Wkrótce wokół płyty boiska piłkarskiego zostanie położona bieżnia lekkoatletyczna. -Chcemy być na jesieni gotowi, by kontraktować tu poważne imprezy, na które wszyscy czekamy - oświadczył Wojciech Saługa, marszałek województwa. 

- Nie mogę obiecać, że pierwszego września jak stadion będzie gotowy, to od razu zagra Polska z Brazylią i zorganizujemy koncert największej gwiazdy muzycznej, ale mogę zapewnić, że nastąpi to w ciągu roku. Dzisiaj musimy ten stadion, oprócz tego, że udostępnić, to przede wszystkim rozruszać - powiedział Wojciech Saługa. - Kadra reprezentacji nie zagra tutaj, jeżeli wcześniej nie zostaną rozegrane mecze niższego rzędu, dlatego będziemy zmuszeni wpuścić prawdopodobnie ligę - dodał Saługa.

Na trybunach zamontowano już 98 proc. krzesełek. Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Wykonane zostały już instalacje nagłośnienia i  oświetlenia, które testowano w nocy z poniedziałku na wtorek. Kładzenie nawierzchni bieżni lekkoatletycznej rozpocznie się, kiedy tylko boisko zostanie pokryte trawą.

- Mamy nadzieję, że w tych ostatnich dniach już wszystko pójdzie do końca dobrze i wakacyjne miesiące wystarczą na to, żeby ten obiekt można było odebrać i przekazać do użytkowania - powiedział Karol Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego. - Myślę, że wszyscy będą pod wrażeniem, jakie możliwości ma ten stadion - dodał.

Wbrew wcześniejszym planom, z chwilą otwarcia stadionu nie będzie przy nim działał dotychczasowy przystadionowy hotel. Obiekt zostanie otwarty bez hotelu. Możliwe, że funkcja ta zostanie zastąpiona biurowo-konferencyjną.

Podczas konferencji zaprezentowano też nowe logo Stadionu Śląskiego , które będzie eksponowane m.in. na gadżetach. Logo przedstawia schematyczny widok stadionu z góry z wpisaną w niego literą „Ś” i elipsami symbolizującymi tory lekkoatletyczne.

>> ROZMOWA Z PROJEKTANTEM NOWEGO LOGO STADIONU ŚLĄSKIEGO <<

Twórca logo Krzysztof Łabno podkreślił, że znak nawiązuje do kilkudziesięcioletniej historii stadionu. Typografia jest stylizowana na lata 50. i 60., ale też wzbogacona o elementy modernistyczne.

Najważniejsze sportowe wydarzenia na stadionie Śląskim:

Modernizacja Stadionu Śląskiego trwa od 2009 roku

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015.

Ostateczny koszt przedsięwzięcia powinien zamknąć się kwotą ok. 650 mln zł. O zwiększonym wobec zakładanego koszcie zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu w lipcu 2011 roku oraz decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu.

Czytaj więcej