Jak podkreśla PE, lista jest prowadzona, by uratować od śmierci 100 tys. osób w ciągu najbliższych 50 lat.
Regulacje ustanawiają maksymalne dopuszczalne stężenia rakotwórczych lub mutagennych substancji chemicznych w powietrzu w miejscu pracy. Ich ograniczenie ma się przyczynić do znacznego zmniejszenia liczby pracowników zapadających na choroby nowotworowe. Zwykle limity wyrażone są w miligramach na metr sześcienny powietrza.
Wśród nowych substancji, które zostały dodane do listy, są m.in. akrylamid, bromek winylu, tlenek etylenu, hydrazyna, włókna ceramiczne ogniotrwałe i pył krzemionkowy.
Według PE, na działanie tych substancji narażeni są szczególnie pracownicy sektora budowlanego, chemicznego, drzewnego i tekstylnego. Pracodawcy będą musieli identyfikować i oceniać zagrożenia dla pracowników, którzy są narażeni na działanie tych substancji, i podjąć środki zapobiegawcze.
Środowa decyzja zmienia też limity dla dwóch substancji, które były na liście - pyłów, które pojawiają się w trakcie cięcia drewna, oraz chlorku winylu wykorzystywanego w produkcji PVC.
"Jestem niezmiernie szczęśliwa, że UE wreszcie zmieniła dyrektywę w sprawie substancji rakotwórczych i mutagennych. Dziesięć lat zajęło osiągnięcie tego bardzo ambitnego programu. Pracownicy muszą wiedzieć, że są chronieni. (...) Rak jest największym zabójcą w miejscu pracy i nadal będziemy z nim walczyć" - powiedziała Marita Ulvskog (Socjaliści i Demokraci), sprawozdawczyni projektu.
Nowe uregulowania zostały zatwierdzone w głosowaniu - 540 głosów za, przy 6 przeciw i 119 wstrzymujących się. Po zatwierdzeniu przez Radę UE nowe przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni po publikacji.
PE informuje, że rak w UE jest główną przyczyną zgonów związanych z pracą. Corocznie 53 proc. zgonów związanych z pracą przypisuje się nowotworom.
Dla porównania, w przypadku chorób układu krążenia jest to 28 proc. i 6 proc. w przypadku oddechowych. Najczęstszymi rodzajami raka zawodowego są: rak płuc, międzybłoniak (spowodowany cząstkami azbestu) i rak pęcherza moczowego. (PAP)
Dachowanie Koreańczyków w Pawłowicach
Napadł na 80-latkę, bo... chciał iść na mecz
Internetowy oszust sprzedawał auta, których nie miał
Złodzieje akumulatorów w rękach policji
Pałac Donnersmarcków zyska nowe oblicze. Jak się zmieni?
Masz ten pierwiastek, masz ryzyko raka
Zespół polskich naukowców odkrył mocny związek między rakiem a zawartością arsenu. Upadnie mit na temat tych produktów?Uniwersytet szuka przychodni do programu profilaktyki nowotworów
"Jeśli rekrutacja nie przyniesie efektu, najbardziej stracą na tym pacjenci".Akcja profilaktyczna przed Dniem Walki z Rakiem
4 lutego obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem.Darmowe badania, porady. Śląski NFZ walczy z rakiem
Zobacz gdzie bezpłatne porady onkologa, dermatologa, internisty.Samochód osobowy dachował na DK 81 w Pawłowicach. Dwie osoby trafiły do szpitala.
Kryminalni z chorzowskiej komendy namierzyli i zatrzymali mężczyznę, który napadł na 80-letnią mieszkankę Chorzowa.
Teraz jest w rękach policji.
Wodzisławscy policjanci zatrzymali szajkę złodziei, która w przeciągu ostatniego tygodnia dokonała szeregu włamań do samochodów i kradzieży akumulatorów.
Unijne dofinansowanie pozwoli na rewitalizację kompleksu pałacowo-parkowego w Siemianowicach Śląskich.
Tyscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli papierosy oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy, którego wartość rynkowa wynosi około 65 tys. zł.
Kolejne Tąpnięcie na Śląsku. Zatrzęsło w Gliwicach, Bytomiu i Katowicach [AKTUALIZACJA]
W Katowicach powstał komis rzeczy wyjątkowych
Sztauwajery wracają do Doliny Trzech Stawów!
Budowlańcy zrzucali gruz. Prosto na samochody
Silesion Extreme Run – jak się zapisać na bieg?