Czytasz: Sprawdź, kiedy ruszy odnowiona kolejka na Skrzyczne [zdjęcia]

Sprawdź, kiedy ruszy odnowiona kolejka na Skrzyczne [zdjęcia]

Jedna z największych atrakcji Beskidów ruszy lada dzień. Zobaczcie, jak się zmieniła kolejka na Skrzyczne

Kolejka na Skrzyczne we wrześniu

Lubiana przez turystów i narciarzy, od września ruszy ze zdwojoną siłą. Kolejka linowa Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku - bo to o niej mowa - to jedna z większych atrakcji Beskidów.  Kilka miesięcy temu COS rozpoczął modernizację kolejki, polegającą na przebudowie dolnego odcinka ze Szczyrku na Jaworzynę.  

Jeszcze niedawno turyści korzystali z dwuosobowych krzesełek. Modernizację szacuje się na około 27 milionów złotych. Co się zmieni?

Wcześniej kolejka była dwuosobowa, a czas wyjazdu na górę wynosił około 16 minut.  Zmiany, które wprowadzamy, to jedne z najnowocześniejszych technologii - mówi nam Ireneusz Furczyk, wicedyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku.

Co nowego w kolejce na Skrzyczne?

Po zmianach kolejka będzie miała czteroosobowe krzesełka z zamkniętą kapsułą. Łącznie jest ich 112, a przepustowość to około 2,5 tys. osób na godzinę. Dla porównania wcześniej było to tylko 1200 osób. Trzykrotnie skróci się również czas samego wyjazdu. 

Kolej jest praktycznie nowa - kontynuuje. - W planach mamy jeszcze modernizację trasy na niektórych odcinkach, ale to w przyszłości.  Na razie skupiliśmy się na fundamentach i technologii kolejki. Teraz to zupełnie inna kolej!

Ośrodek ma w planach jeszcze poczekalnie dla klientów i nowe kasy, ale trudno jest określić, kiedy powstaną, ponieważ, jak nas poinformowano, trawają jeszcze przetargi. 

Wartość inwestycji to około 27 mln zł.

Trudno określić, kiedy udostępnimy kolejkę dla turystów. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będzie to pierwszy albo drugi tydzień września - dodaje.

 

Czytaj więcej