Czytasz: Nowa hala sportowa w Katowicach? Zdecyduj

Nowa hala sportowa w Katowicach? Zdecyduj

To miałaby być hala widowiskowo-sportowa dla studentów i mieszkańców regionu. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego prowadzi konsultacje dotyczące budowy wielofunkcyjnej hali sportowej w Katowicach. Obiekt miałby pełnić rolę akademickiego centrum sportowego, z którego korzystać będą także mieszkańcy regionu. Obiekt sportowy pomieściłby pełnowymiarowe: boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki koszykowej oraz trzy boiska do piłki siatkowej oraz dziewięć boisk do badmintona, kort do squasha oraz strefę rekreacyjno-wypoczynkową i fitness.

Uś planuje halę od kilku lat

- Już od dawna uniwersytet planuje wybudowanie hali sportowej, bo nie ma co ukrywać, że obiekty na terenie kampusu mają już swoje lata – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik uniwersytetu.

- Szukamy teraz możliwości finansowania tego obiektu. Przymierzając się do poszukiwania środków z różnych źródeł, chcemy znać oczekiwania studentów, pracowników i mieszkańców – dodaje.

Dlatego powstała ankieta, dzięki której organizatorzy mają poznać opinie mieszkańców na temat przydatności i zapotrzebowania na wielofunkcyjną halę sportową w Katowicach. Istotne jest, czy wypełniający ankietę uprawia sport i czy korzystałby z takiej hali oraz to, czy jest związany z Uniwersytetem Śląskim.

Dla studentów i mieszkańców

W centrum sportu prowadzone byłyby zajęcia z wychowania fizycznego dla studentów, zajęcia sportowe dla członków sekcji Akademickiego Związku Sportowego UŚ, zajęcia sportowo-rekreacyjne dla pracowników uczelni i mieszkańców Śląska, imprezy sportowe – w ramach Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickich Mistrzostw Śląska oraz Mistrzostw Uniwersytetu. Hala wieczorami udostępniana byłaby mieszkańcom. Tutaj też mogłaby grać śląska drużyna futsalu, która jest w ekstraklasie i trenuje w Szopienicach.

Usytuowana w centrum miasta nowoczesna wielofunkcyjna hala sportowa może służyć też jako obiekt pomocniczy podczas dużych imprez sportowych odbywających się na przykład w Spodku. Centrum Sportu byłoby dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powstanie na 50 urodziny uśia?

Co jeśli mieszkańcy będą na nie?

- Wtedy sala pewnie i tak powstanie, ale mniejsza i nie będzie salą widowiskową, a jedynie sportową – tłumaczy Szymik-Kozaczko.

Obiekt powinien powstać na terenie kampusu, czyli w ścisłym centrum Katowic. Możliwe, że ulokowanoby go na parkingu za rektoratem lub przy nowym budynku Wydziału Radia i Telewizji. Jeśli wszystko pójdzie po myśli uczelni, możliwe, że budynek powstanie na 50-lecie Uniwersytetu Śląskiego, czyli w przyszłym roku.

Opinie na temat potrzeby jej powstania zbierane są w formie elektronicznej do 23 lipca 2017 roku. Anonimowa ankieta dostępna jest POD TYM LINKIEM

Do istniejących już hal sportowych w Katowicach, dołączą wkrótce dwa nowe obiekty. Jeden ma powstać przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Koszutce, a drugi przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Mikołowskiej. W 2014 roku oddano do użytku halę przy ul. Wojciecha w Giszowcu, a wcześniej miasto wybudowało podobny obiekt w Piotrowicach.

Czytaj więcej