Czytasz: 25 megawatów za 50 milionów złotych

25 megawatów za 50 milionów złotych

Nowa ciepłownia w Bytomiu ogrzeje mieszkańców ekologicznym ciepłem.

Na terenie istniejącej elektrociepłowni w Miechowicach powstał nowy zakład. Jak zapewnia inwestor, firma Fortum, nowe, ekologiczne źródło ciepła o mocy 25 megawatów powstało zgodnie z harmonogramem i obowiązującymi rygorystycznymi normami środowiskowymi. 

nowa ciepłownia w liczbach

W pełni zautomatyzowana jednostka została wyposażona w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 metrów oraz ponad stumetrowy most nawęglania.

Do budowy nowego źródła ciepła wykorzystano:
o 1820 m2 betonu towarowego,
o 470 ton stali zbrojeniowej,
o 270 ton stali konstrukcyjnej.

Nowa ciepłownia Fortum w Bytomiu.

Inwestycja za 50 milionów złotych została zrealizowana z udziałem ponad 50 firm podwykonawczych. Na terenie budowy bytomskiej ciepłowni przewinęło się ponad 800 osób.

Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest ukończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu i poprowadzenie 10-kilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast Bytomia i Zabrza – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

10-kilometrowa magistrala połączy bytom z zabrzem

Podczas spotkania w Bytomiu, przedstawiciele Fortum i władz miejskich rozpoczęli budowę sieci Bytom-Zabrze poprzez symbolicznie wbicie łopaty. Sieć zostanie poprowadzona pod ziemią, a część prac będzie wykonywana metodą “mikrotunellingu”, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. W ten sposób sieć zostanie poprowadzona pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także DK88. Umowa na budowę instalacji za 60 milionów została podpisana we wrześniu, a zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 roku.

Czytaj więcej