Czytasz: Nowa atrakcja śląskiego zoo... szkielet Hipolita

Nowa atrakcja śląskiego zoo... szkielet Hipolita

Hipopotam Hipolit był symbolem Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przez 45 lat.

Hipopotam nilowy Hipolit, bo to o nim mowa, mieszkał w śląskim zoo od 1964 roku i był najdłużej mieszkającym zwierzęciem w tym ogrodzie. Miał około 2,5-metra długości i 1,3 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało blisko 4,5 tony. Chociaż hipopotamy nilowe należą do największych i najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki, Hipolit był niezwykle łagodny.

- Przez 45 lat w śląskim zoo wybieg dzielił ze swą partnerką Hambą, i w tym czasie został ojcem jedenaściorga hipopotamów, które do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych - informuje Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo.

Od najbliższej soboty  można będzie odwiedzając Śląski Ogród Zoologiczny z bliska podziwiać jego szkielet.

- Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny taki egzemplarz w Polsce,  wykonany w celach edukacyjnych. Składa się on z 206 kostnych elementów. Jego wykonanie było bardzo skomplikowane ze względu na wiek osobnika oraz kości nadwyrężone osteoporozą. Kilkumiesięczna praca polegała kolejno na zdjęciu skóry, odczyszczeniu kości z mięśni, wypreparowaniu kości i poskładaniu elementów w jedną całość- informuje Jolanta Kopiec, dyrektor zoo.

Choć pomysł eksponowania szkieletu lubianego zwierzęcia z pozoru wydaje się kontrowersyjny, dyrekcja zoo ma argumenty.

- Szkielet jest unikalny, faktycznie muzealny i bardzo cenny z kilku powodów (pomijając wszystkie nostalgiczno-uczuciowe, wspomnieniowe fakty). Szkielet został poddany pomiarom morfometrycznym i obserwacją anatomicznym. Ze szkieletu zostały pobrane próbki do badań histologicznych i  składu pierwiastkowego. Z pierwszych danych wiemy, że Hipolit pod względem kośćca był największym samcem swego gatunku w Polsce i pewnie jednym z największych na świecie.  Nie zanotowano zmian patologicznych ( wynikających z przebytych chorób, nowotworów, złamań), odnotowano liczne zmiany i deformacje starcze- wynikające z wieku. Na wolności hipopotamy dożywają góra 30 lat, średnio samce 22 lata. Szkielet Hipiolita zostanie porównany ze szkieletem dwóch samców (10 i 34 letniego)  pochodzących z innych ogrodów zoologicznych w Polsce,  zatem będzie można prześledzić zmiany jakie zachodzą w szkielecie hipopotamów w czasie ontogenezy. Po analizie pierwiastkowej szkieletu ustalone zostanie także np. czy w zębach lub kościach odnotowano np. metale ciężkie - bardzo istotna wiadomość. Został także zabezpieczony materiał  DNA - tłumaczy dyrektor Kopiec

Odsłonięcie szkieletu Hipolita odbędzie się w sobotę11 listopada o godz. 10:00 w pawilonie Słoni.

Czytaj więcej