Czytasz: Not For smog. Czarny Piątek w Rybniku

Not For smog. Czarny Piątek w Rybniku

Mieszkańcy Rybnika protestują przeciwko smogowi poprzez…wspólną fotografię. Zdjęcie w maseczkach pyłowych pojawi się na warszawskim billboardzie.

Sfrustrowani mieszkańcy powiedzieli głośne “nie” i postanowili zwrócić uwagę na problem zanieczyszczonego powietrza organów władzy, którzy, zdaniem działaczy z Forum Obywateli Rybnika, powinni traktować politykę antysmogową jako priorytet.

- Nie jesteśmy ekspertami od smogu, tylko obywatelami, którzy mają już dosyć tego, że temat jest od lat bagatelizowany przez polityków i sporą część społeczeństwa. Domagamy się publicznej dyskusji wszystkich stron, mających wpływ na jakość powietrza i wypracowania wspólnych i skutecznych rozwiązań dla poprawy jego czystości - tłumaczy Krzysztof Oleś z Forum Obywateli Rybnika.

Organizator dodaje, że poprzez to wydarzenie Forum Obywateli Rybnika nikogo nie piętnuje, ani nie rozlicza.

- Chcemy zwrócić uwagę, że do rozwiązania problemu potrzebna jest dobra wola i wspólne konstruktywne działania całego społeczeństwa i jego przywódców. Chcemy zostawić naszym dzieciom powietrze w lepszym stanie, niż ten, do którego doprowadziliśmy - tłumaczy.

SMOG W RYBNIKU

W Rybniku co roku przez około 120 dni przekroczony jest dopuszczalny w Polsce poziom pyłu PM10. Został okrzyknięty najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. W dniu 9 stycznia 2017r prezydent miasta po raz pierwszy wprowadził na dwa dni darmową komunikację miejską, a na 10 i 11 stycznia odwołał zajęcia w szkołach. Problem smogu nie jest teoretyczny, bo smog to nie jest postać z bajki. Smog zabija. Co roku umiera 48 tys. Polaków.

Czytaj więcej