Czytasz: Nogaś i Grzebałkowska w Gliwicach

Nogaś i Grzebałkowska w Gliwicach

"1945. Wojna i pokój" to ostatnia książka Magdaleny Grzebałkowskiej, za którą autorka była nominowana do literackiej Nagrody Nike. Opowie o niej w ramach cyklu Książki Pamięci. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

Magdalena Grzebałkowska jest historyczką i reporterką. Ma na koncie takie książki jak: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny" oraz "1945. Wojna i pokój". Za tę ostatnią dostała nagrodę publiczności tegorocznej Nike.

Magdalena Grzebałkowska napisała, że rok 1945 miał być rokiem szczęśliwości. Przy pracy nad książką odkryła, jak tragiczny był to rok. Do tematu podeszła kompleksowo. Przyjrzała się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy próbowali przedrzeć się przez skuty lodem Zalew Wiślany. Przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli. Wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu. Szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem. Ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Książki Pamięci, który organizowany jest w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (ul. Ks. J. Poniatowskiego 14).

Autorem cyklu i prowadzącym jest Michał Nogaś – dziennikarz radiowy i prasowy, autor audycji poświęconych literaturze, a także rozmów z pisarzami z Polski i zagranicy.

Spotkanie odbędzie się we wtorek o godz. 18. Wstęp wolny. 

Czytaj więcej