Czytasz: Noga z gazu. Dziś łapią na drogach w całej UE!

Noga z gazu. Dziś łapią na drogach w całej UE!

Dziś we wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone są policyjne działania pn. "Prędkość"

Uwaga, dziś policjanci z ponad dwudziestu krajów Unii Europejskiej kontrolują kierowców. Akcję koordynuje  Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w niej także polska Policja.

Policyjne działania pn. Prędkość mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej  zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL.

W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. To oznacza, że "łapią" zarówno na radary stacjonarne, jak i jeżdżą swoimi autkami.

Pomimo że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

W 2016 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło aż 846 osób (tj. 37% ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących), a 9 619 zostało rannych.

Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Policjanci ruchu drogowego stwierdzili w 2016 roku 1 647 420 przypadków  naruszeń, polegających na przekroczeniu prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne.

Dzisiejsze działania pn. Prędkość, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poprzedziła kampanią społeczną „Kierujesz Życiem”. Skierowana jest szczególnie do kierowców w wieku od 18 do 24 lat.

Czytaj więcej