Czytasz: Noc spadających gwiazd: Gdzie i kiedy oglądać Perseidy?

Noc spadających gwiazd: Gdzie i kiedy oglądać Perseidy?

Są najbardziej znanym rojem meteorów w ciągu roku.

Perseidy to najbardziej znany rój meteorów w ciągu roku. Na niebie pojawiły się już w drugiej połowie lipca, ale najwięcej smug świetlnych będzie widocznych w sierpniu. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć wówczas nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę.

Perseidy na niebie, czyli noc spadających gwiazd

Ich największą aktywność na niebie będzie można zaobserwować w tym roku w godzinach przed świtem z racji obecności jasnego Księżyca. Samo zjawisko spadających Perseidów będzie można oglądać jeszcze do około 24 sierpnia 2018. Perseidy najlepiej widoczne będą w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Gdzie oglądać noc spadających gwiazd 2018?

Jak oglądać Perseidy? Warto poszukać sobie miejsca z dala od świateł dużego miasta. Zanieczyszczenie światłem utrudnia obserwacje, a w centrum miasta w ogóle trudno jest dostrzec jakiekolwiek obiekty na niebie. Do tego wygodne miejsce, no i odrobina cierpliwości.

Noc Spadających Gwiazd 2018 w Dąbrowie Górniczej

Ciekawie zapowiada się Noc Spadających Gwiazd w Dąbrowie Górniczej, która jest tam obchodzona już od 5 lat. Perseidy będzie można oglądać nad jeziorem Pogoria III. O godz. 21.00 zgasną tam światła molo i zapanują całkowite ciemności. Organizatorzy Nocy Spadających Gwiazd w Dąbrowie Górniczej zachęcają, by zabrać koce i poduszki. Może być magicznie!

Noc Spadających Gwiazd 2018 w Piekarach Śląskich

A jeśli nie nad wodą to może na górce? W Piekarach 12 sierpnia zorganizowana zostanie już 4. Piekarska Noc Spadających Gwiazd. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00 pod Kopcem Wyzwolenia - najwyżej położonym punkcie w mieście.

Dla wszystkich chętnych udostępnione zostanie mobilne planetarium, które pozwala poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet. W programie przewidziany jest również wykład multimedialny na temat astronomii a także Fire Show – pokaz tańca z ogniem.

Noc Spadających Gwiazd 2018 w Chorzowie

Perseidy będzie można oglądać także w Chorzowie - na wspólne podziwianie zapraszają naukowcy z Planetarium Śląskiego w Chorzowie. 

Obserwacja odbędzie się jednak w innym miejscu niż zwykle, a to z powodu remontu Planetarium. Chętni na noc spadających gwiazd spotkają się przed "Gołębnikiem", w południowej części Parku Śląskiego (niedaleko dyrekcji, w pobliżu restauracji).

Obserwacji Perseidów (rozpocznie się o godz. 22) towarzyszył będzie komentarz astronoma Damiana Jabłeki. Naukowiec postara się też odpowiedzieć na pytania dotyczące nocnego nieba. Naukowcy przypominają, że warto wziąć ze sobą koc lub karimatę, termos z herbatą i kanapki.