Silesion.PL

serwis informacyjny

Noc Muzeów w Fabryce Porcelany w Katowicach.

Noc Muzeow w Fabryce Porcelany w Katowicach 2023

Noc Muzeow w Fabryce Porcelany w Katowicach 2023

Już 13 maja od godziny 18:00 zapraszamy na Noc Muzeów do Fabryki Porcelany, gdzie uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w postindustrialnych, pofabrycznych przestrzeniach. Wnętrza tego miejsca wciąż oddychają duchem przemysłowej ery regionu, a ich historia produkcji porcelany sięga ponad stu lat wstecz.

W programie między innymi:

  • prezentacja filmu przedstawiającego proces produkcji porcelany;
  • zwiedzanie Fabryki Porcelany z przewodnikiem, w tym również możliwość odwiedzenia tych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających (godz. 18.00 – 21.00, start grup 25-osobowych co 30 min.);
  • spotkanie z Tomaszem Borówką, dziennikarzem, publicystą, a przede wszystkim pasjonatem i badaczem historii Śląska, który bezbłędnie wprowadzi nas w klimat sprzed 100 lat (godz. 18.00);
  • przestrzenna duża wystawa zdjęć dawnej Fabryki Porcelany;
  • ekspozycja ocalonych od zniszczenia cennych artefaktów architektury przemysłowej.
  • strefa relaksu i gastronomiczna.
    Wstęp wolny.

Fabryka Porcelany to zespół budynków stworzony w Katowicach pod koniec XIX wieku przez koncern Giesche, gdzie do końca XX wieku produkowano porcelanę, a obecnie ją zdobi się i wypala. Od 2012 r. kompleks podlega rewitalizacji i zmienia funkcje z przemysłowej na biurowe, handlowe i rozrywkowe. Swoje siedziby mają tutaj głównie firmy branż kreatywnych i IT, na jej terenie znajdują też m.in. sklepy z modą i wyposażeniem wnętrz, restauracje, klub muzyczny, klub fitness, kliniki medyczne, przestrzeń coworkingowa.

W 2017 r. Fabryka Porcelany została wpisana na Szlak Zabytków Techniki. Jej przestrzeń wykorzystywana jest do rejestracji programów telewizyjnych oraz organizacji wielu koncertów i eventów, m.in. KTW Fashion Week, największego wydarzenia modowego w Polsce. Zarządcą Fabryki Porcelany jest Fundacja Giesche.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024