Czytasz: Kościoły nocą otworzą się dla grzeszników

Kościoły nocą otworzą się dla grzeszników

Ósma "Noc konfesjonałów". Także w woj. śląskim.

We wtorek rozpocznie się ósma ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów". W wybranych kościołach w całym kraju będzie można się w nocy wyspowiadać. Akcja z każdym rokiem cieszy się coraz większym powodzeniem.


Pomysłodawca akcji ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie podkreślił, że wzrost zainteresowania Nocą Konfesjonałów w całej Polsce bardzo go zaskoczył.

- Pierwszą edycję zrobiliśmy w trzech kościołach w Szczecinie 2 kwietnia 2010 r. o godz. 21.37 w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, by uczcić jego pamięć. Nie sądziłem, że ta akcja rozwinie się tak lawinowo. Z każdym rokiem przyłączały się kolejne diecezje i Noc Konfesjonałów odbywa się w kilkuset kościołach w Polsce. Widocznie taka jest potrzeba wiernych — mówi ks. Adamski.

W zeszłorocznej "Nocy konfesjonałów" uczestniczyło najwięcej, bo aż 189 kościołów, zlokalizowanych w 106 miejscowościach 35 diecezji.


- Widać, że to nie jest akcja dla samej akcji. Kapłani przez tę noc mają naprawdę co robić. Do spowiedzi przychodzą ludzie, którzy nie tylko nie mieli czasu, ale czasami odwagi. Tacy, którzy zaniedbali spowiedź. Staramy się im pomóc, m.in. przygotowując w ramach akcji rachunek sumienia - dodaje ks. Adamski.

Elektroniczny rachunek sumienia 


Kapłan podkreślił również, że główną ideą akcji jest ułatwienie skorzystania z sakramentu spowiedzi. Dlatego na stronie internetowej www.nockonfesjonalow.pl znajdują się informacje, gdzie i kiedy będzie organizowana. Na stronie dostępny jest też w wersji elektronicznej rachunek sumienia.

Każdy kościół może zostać wpisany na listę, pod warunkiem, że spowiedź odbywa się w nim w trakcie Wielkiego Tygodnia przynajmniej do północy. Większość z nich prowadzi akcję do godz. 6 rano następnego dnia.


- Specjalna aplikacja pobrana na telefon komórkowy wskaże dokładną drogę, jak dotrzeć na tę spowiedź. Można również pobrać w wersji elektronicznej rachunek sumienia, czyli przygotowanie do spowiedzi - podpowiada ksiądz.

To akcja dla emigrantów


Inicjator akcji podkreśla, że jest ona adresowana szczególnie do emigrantów, którzy przyjeżdżają na Wielkanoc do Polski w ostatniej chwili przed świętami i nie mają okazji do skorzystania ze spowiedzi np. podczas rekolekcji w swojej parafii. - O nich też myślimy, organizując Noc Konfesjonałów - wyjaśnia kapłan.

Czytaj więcej