Czytasz: Noc Biologów w piątek w Uniwersytecie Śląskim

Noc Biologów w piątek w Uniwersytecie Śląskim

Woda to życie! - to hasło tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów w Katowicach.

Woda to życie! - to hasło tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiej Nocy Biologów w Katowicach, organizowanej w piątek na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Udział w warsztatach, wykładach i zajęciach zadeklarowało już ok. 1500 osób.

- Ta edycja jest pomyślana jako pierwsze wydarzenie w ramach Dni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, które mają być z kolei częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

- Dla biologa woda to najważniejsza substancja we wszechświecie. Będziemy się nią zajmować od skali mikro, od fizjologii, od wymiaru wewnątrzkomórkowego do ekosystemowego, bo woda stanowi fundament życia jako takiego – dodał.

Wśród zaplanowanych zajęć są m.in. badania genomu roślin i zwierząt, izolowanie DNA, wykonywanie reakcji polimeryzacji DNA. Dla młodszych uczestników przygotowano konkursy, zabawy i quizy. Będzie można się przekonać, ile wody potrafią wypić mchy i ile mogą wytrzymać zboża bez wody, poznać możliwości wykorzystania barwników roślinnych rozpuszczalnych w wodzie, odkryć roślinne akwedukty. W budynku przy ul. Jagiellońskiej uruchomiona zostanie BIOkawiarenka, gdzie będzie można porozmawiać z naukowcami.

- To jedyna noc w roku, kiedy zwykły człowiek z ulicy może wejść do laboratorium, zobaczyć sprzęt wart wielokrotnie więcej niż jego budżet domowy, popracować na nim, zobaczyć, czym naukowcy zajmują się na co dzień i wyjść z nowymi doświadczeniami - podkreślił mgr Krzysztof Chyżak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

(PAP)

autor: Anna Gumułka

Czytaj więcej