Czytasz: Nikt nie chce pracować ze starszymi

Nikt nie chce pracować ze starszymi

W Radzionkowie zorganizowano giełdę pracy dla osób pragnących podjąć zatrudnienie w charakterze opiekuna osoby starszej. Efekt? Nikt się nie zgłosił.

Ponad 17% populacji Śląska to osoby w wieku 65+ (4% z nich ma 80 lat lub więcej). W 2050 roku te statystyki mają wzrosnąć odpowiednio do niemal 40% (65+) i 12% (80+). Oznacza to, że przybywa osób starszych, które często potrzebują wsparcia i pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

W ogłoszeniu dotyczącym giełdy pracy można było przeczytać: “Mile widziane są zarówno osoby posiadające doświadczenie, jak i nie”. Organizatorzy wydarzenia spodziewali się małego zainteresowania, ale nie zerowego.

- Zauważyłam pewną tendencję, że bezrobotni nie są zainteresowane podjęciem pracy w roli opiekuna osoby starszej w Polsce, jak i za granicą. Oferty typu “sprzedawca-kasjer”, “wykładanie towaru” cieszą się zdecydowanie większą popularnością - wyjaśnia Agata Koj, pośrednik pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Radzionkowie.

Aktualnie w samych Katowicach są dostępne tylko 3 oferty pracy w charakterze opiekuna osób starszych. Problem w tym, że są to oferty wyjazdowe, do Niemiec.

- Na terenie naszego miasta nie ma na chwilę obecną takich ofert. Mieliśmy ostatnio bardzo dużo propozycji z PCK. W 2016 roku było ich zdecydowanie więcej. Jednak teraz przeważają te oferty wyjazdowe na teren Niemiec - tłumaczy Monika Mielcarz, pośrednik pracy PUP w Katowicach.

Opiekun osób starszych - MAŁE ZAINTERESOWANIE, DUŻE ZAPOTRZEBOWANIE

Jak wyjaśniają pośrednicy pracy, niechęć bezrobotnych nie wynika wyłącznie z lokalizacji wykonywanej pracy, czy zarobków.

- W Niemczech za miesiąc pracy w charakterze opiekuna możemy otrzymać “na rękę” od 5 - 6 tysięcy złotych. Przy okazji mieć zapewnione zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz wszelkie szkolenia. Z kolei w Polsce, na umowie zlecenie, możemy otrzymać minimalną krajową, tj. 2000 złotych brutto lub 13 zł/godzinę brutto przy umowie zleceniu - tłumaczy Anna Bednarczyk, specjalista ds. rekrutacji w Promedica24.

Zdaniem Gabrieli Lipińskiej ze Śląskiego Okręgowego Oddziału PCK, zapotrzebowanie na pomoc dla osób starszych jest bardzo duże.

- Ludzie ciągle dzwonią, dopytują o kwestię opieki nad osobami starszymi. Na terenie Śląska mamy 11 takich punktów opieki, z czego jeden działający całodobowo w Chorzowie. W zeszłym roku ponad 835 osób było objętych naszą opieką - wyjaśnia Lipińska.

Na popularnym portalu ogłoszeniowym możemy znaleźć oferty dotyczące wynajmu mieszkań za pomoc dla osób starszych. Ten przykład obrazuje problem wymagających opieki seniorów.

NA CZYM POLEGA PRACA OPIEKUNA?

Wbrew pozorom praca w charakterze opiekuna osób starszych jest bardzo ciężka i wymagająca.

- Jeśli chodzi o zakres pracy, to zawiera on takie czynności, jak mycie starszych, dbanie o porządek, robienie zakupów, albo po prostu czytanie książek, czy bycie towarzyszem w życiu codziennym - tłumaczy Agata Koj.

Osoby, które chcą wykonywać tego typu pracę, muszą przejść odpowiednie szkolenia z zakresu pielęgnacji, a czasem nawet rehabilitacji osób starszych. Tego typu szkolenia może zorganizować Państwowy Urząd Pracy.

- Urząd Pracy organizuje indywidualne szkolenia w zakresie zwiększenia kwalifikacji, także jeśli istnieje taka potrzeba osoby bezrobotne mogą liczyć na nasza pomoc - dodaje Mielcarz z PUP w Katowicach.

Ponadto, jeśli bezrobotny będzie chciał podjąć pracę za granicą, to może liczyć na szkolenie z zakresu języka obcego, oferowanego przez firmę pośredniczącą. Z kolei w chorzowskim Domu Opieki Honorata każdy, kto zechciałby doszkolić się w kwestii opieki nad osobami starszymi, będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Kolejne spotkanie jest zaplanowane na 29 kwietnia br.

Czytaj więcej