Czytasz: Nikiszowiec: Święta Wielkiej Nocy w kościele św. Anny

Nikiszowiec: Święta Wielkiej Nocy w kościele św. Anny

Ks. Szczepaniuk: święta wielkanocne są świętem radości

- Piękno świąt wielkanocnych polega na powstaniu z tego, co było złe, z grzechu, ze śmierci do nowego życia, które jest piękne i odradza się jak kwiaty na wiosnę - mówi ks. Dariusz Szczepaniuk.


W Niedzielę Wielkanocną o poranku mieszkańcy Nikiszowca licznie przybyli do tutejszego kościoła świętować najważniejszy dzień w kalendarzu liturgicznym katolików. Jak mówi ks, Szczepanik, święta wielkanocne są świętem radości.

- Radości z odradzającego się życia, bo Chrystus poprzez swoje zmartwychwstanie pokonuje zło, pokazując dobro. I my również mamy nadzieję na to, że z pomocą Chrystusa zmartwychwstałego zerwiemy z tym, co było w naszym życiu złe, brzydkie i powstaniemy do dobrego, do życia w łasce, do życia Bożego, do obecności Pana Boga w naszym życiu - dodaje ks. Szczepaniuk.


W Polsce święta Wielkiej Nocy obchodzone są na pamiątkę nocy z soboty na niedzielę, kiedy Jezus zmartwychwstał. Po angielsku święto to nazywa się Easter, a po niemiecku Oester - są to nazwy pochodzące od słowa "Wschód". Teraz oznaczają one kierunek geograficzny, kiedyś oznaczały także  jak w polskim - wschód słońca. Zostało też w angielskim i niemieckim dawne znaczenie, czyli wzejście nowego dnia po nocy: zmartwychwstanie Jezusa po nocy jego śmierci.
W języku rosyjskim święto ma nazwę Pascha. Nazwa wywodzi się ze Starego Testamentu. Święto Paschy obchodzone było w Izraelu jako sakralna uczta związana z ofiarowaniem baranka. Uczta paschalna łączyła się z wydarzeniem historycznym - wyjściem z Egiptu, czyli domu niewoli, i stanowiła pamiątkę zbawczego czynu Jahwe.

wyjście z domu niewoli i śmierci

Chrześcijaństwo przeniosło tamtą tradycję na nowe wydarzenie: wyjście z domu niewoli i śmierci, czyli uczczenie zmartwychwstania jako zbawczego czynu Boga w Jezusie Chrystusie - dla chrześcijan bowiem Chrystus jest barankiem paschalnym, na pamiątkę jego ofiary złożonej na krzyżu.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym już w czasach apostolskich. Symbolicznym tego wyrazem jest świętowanie przez chrześcijan niedzieli jako Dies Dominica (Dzień Pański) co uwydatnia słowiańska nazwa niedzieli jako Woskriesienije (Zmartwychwstanie).

Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

Czytaj więcej