Czytasz: Niezwykły tunel! Świeci i gra tu muzyka

Niezwykły tunel! Świeci i gra tu muzyka

To przejście podziemne było zniszczone i odstraszało. Teraz przyjemnie będzie się tędy spacerowało.

Do tej pory tunel odstraszał. Najpierw pomarańczowymi światłami i mrokiem. Potem odsłonięto tam „Galerię bohaterów”, w której namalowano lokalnych bohaterów, w tym Henryka Sławika, Stanisławę Dziuk-Waś czy Wawrzyńca Hajdę. Malowidła dość szybko zostały zniszczone, a fragmenty tynku odpadały. W końcu ściany pomalowano na jasny kolor. A za chwilę pojawi się tam instalacja artystyczna.

Tutaj kręcili "Skazanego na bluesa"

Muzyczny tunel to instalacja artystyczno-muzyczna w tunelu łączącym ul. Tylną Mariacką i Wojewódzką. Swoim wyglądem i działaniem nawiązuje do kultury miasta oraz przyznanemu Katowicom tytułowi Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki.

- Pomysł to wynik pracy zespołu, który zrodził się kilka miesięcy temu. Wcześniej było to zaniedbane przejście i źle się kojarzyło, ale od zawsze związane z muzyką. To tam kręcili „Skazanego na bluesa”, ciągle ktoś gra tam na instrumentach – mówi Szymon Siemko, współautor instalacji.

- Ta instalacja związana jest z muzyką. Oświetlenie tworzy scenę dla grających tu ludzi. Powstała brama prowadząca na Mariacką, czyli imprezową część miasta. A z drugiej strony wychodzi na południowe Śródmieście i zachęca do eksplorowania tamtej części miasta – dodaje.

Grają, świecą i powiewają na wietrze

Założeniami projektu było stworzenie instalacji artystycznej, która ma nawiązywać do dźwięku. Pomysłem na urzeczywistnienie tego założenia było wykonanie instalacji z rur PVC, które zwisając mają przypominać falę dźwiękową rozchodzącą się w przestrzeni miejskiej, w tym przypadku w tunelu. Dźwięk współpracuje tu z kolorowym oświetleniem. Kolorowe światła ledowe wzbogacają i naświetlają całą instalację. Wpisują się w klimat Katowic, miasta pełnego neonów.

W przejściu podziemnym czasem wieje. Dzięki temu rurki, przy większym powiewie powietrza, będą się od siebie odbijać. Przy okazji instalacja może także angażować przechodniów, którzy przechodząc przez tunel będą mieli okazję do wprawienia w ruch zwisających rur. Te obijając się o siebie, będą wydobywać dodatkowy dźwięk. Jednym słowem wszystko ma grać i świecić.

Projekt zrealizowany przez antyRAMA przy współpracy z praktykami „CHMURA” i „FALA”, w ramach programu grantowego „Muzykogranty 2017” Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Projektanci instalacji to Kinga Dziura, Łukasz Harat, Amanda Kędzierska, Jakub Miszczyk, Paulina Pytka, Karolina Rusek i Szymon Siemko.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje