Czytasz: Śląski Herbarz ma aż 6 tomów

Śląski Herbarz ma aż 6 tomów

Niezwykły spis mieszkańców miasta.

Zbiór niezwykłych dokumentów przekazał Roman Sękowski - opolski historyk i autor 6-tomowego Herbarza Śląskiego.

Dokumenty przekazane przez Sękowskiego do archiwum to siedem katalogów zawierających alfabetyczny spis mieszkańców Opola od XV do XVIII w. wraz z wykonywanymi przez nich zawodami. Nazwiska są opatrzone odnośnikami do dokumentów źródłowych w języku czeskim, polskim, niemieckim i w łacinie. Zbiór powstał prawdopodobnie dzięki pracy przedwojennego archiwisty Alfreda Steinerta. Jest to pierwsza tego typu kartoteka w posiadaniu opolskiego Archiwum Państwowego.

- To niezwykły zbiór, którego autor zbierał informacje o mieszkańcach Opola kamienica, po kamienicy, wskazując dokumenty źródłowe a nawet przytaczając ich fragmenty. To nie jest +pisanie po książkach+, czyli korzystanie z cudzych publikacji. Na tej podstawie można od nowa napisać historię Opola obejmującą czterysta lat jego istnienia - wyjaśniał dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, Mirosław Lenart.

Podczas uroczystości przekazania Sękowski przypomniał o roli przypadku w ratowaniu świadectw historii.

- Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku likwidowano mnóstwo dokumentów. Uważano, że zapiski niemieckich archiwistów tu, na Śląsku, nie mają większego znaczenia, więc zapadła decyzja o przekazaniu zbioru Steinerta na makulaturę. Na szczęście powiadomiła mnie o tym pracownica archiwum, pani Helena Zasończyk. Pojechałem do składnicy i za przysłowiowe +pół litra+ uratowałem zbiór przed nieodwracalnym zniszczeniem. Cieszę się, że czasy się zmieniły i miłośnicy historii będą mogli korzystać z efektów pracy przedwojennych archiwistów - powiedział PAP Sękowski.

Dyrektor Lenart apeluje do mieszkańców o sprawdzenie, czy wśród rodzinnych pamiątek i rzeczy, które są często przeznaczone do wyrzucenia, znajdują się zdjęcia lub dokumenty, które można przekazać do zbiorów archiwum państwowego, stając się częścią świadectwa naszych czasów dla przyszłych pokoleń. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

Komentarze
To cię zainteresuje
News
31 minut temu Katowiczanin ofiarą zamachu w Strasburgu

MSZ przyznaje, że wśród ofiar zamachu jest Polak. Z naszych źródeł wynika, że jest nim katowiczanin. 36-letni Bartosz ściśle współpracował z Parlamentem Europejskim.

News
około 1 godziny temu Tragedia w Rudzie Ślaskiej. Nie żyje 77-latka

Samochód zmiótł 4 kobiety wychodzące z autobusu.

News, COP24
3 godzin temu Greta co piątek strajkuje dla klimatu. Teraz do wielkiego protestu ma dojść w Katowicach.

W czasach, w których polityczni liderzy zachowują się jak dzieci, dzieci muszą przyjąć rolę politycznych liderów. 15-letnia aktywistka ze Szwecji wzywa uczniów i rodziców do wielkiego strajku.

News
4 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
4 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
4 godzin temu Prognoza pogody: Słabną opady śniegu. Co dalej z zimową aurą?

Jaka pogoda czeka nas do końca tygodnia?