Czytasz: Niezwykły Jowisz! NASA pokazała nowe zdjęcia

Niezwykły Jowisz! NASA pokazała nowe zdjęcia

Sonda Juno przesłała kolejne niezwykłe zdjęcia gazowego olbrzyma.

Sonda Juno od blisko roku jest na orbicie Jowisza. Robi wiele fotografii, żeby naukowcy mogli dowiedzieć się więcej o powstawaniu i ewolucji największej planety Układu Słonecznego. Zdjęcia wyglądają fantastycznie, są stale aktualizowane na stronie NASA.

Ten niesamowity Jowisz - więcej zdjęć z sondy Juno

Ostatnie zdjęcia z sondy Juno datowane są na 10 lipca. Zdjęcia są wykonywane przez sondę tylko podczas zbliżania się do Jowisza, co ma miejsce co kilka tygodni i trwa tylko kilka godzin. Na ostatnich zdjęciach szczególnie mocno akcentowana jest Wielka Czerwona Plama (16 tys. km średnicy). To burza na Jowiszu, monitorowana od 1830 roku, istniejąca najprawdopodobniej od ponad 350 lat.

- Teraz wreszcie zobaczymy, jak ta burza wygląda z bliska - mówi główny badacz Juno z Southwest Research Institute w San Antonio, Scott Bolton

Sonda Juno na Jowiszu

NASA wystrzeliła sondę Juno w sierpniu 2011 roku, a do Jowisza statek doleciał w lipcu 2016 roku. Misja sondy Juno ma pomóc zrozumieć pochodzenie i ewolucję planety. Nie wiadomo dokładnie ile potrwa misja. Być może jeszcze około rok, a możliwe także, że ulegnie wydłużeniu. Po jej wykonaniu sonda ulegnie spaleniu w atmosferze Jowisza.

Jowisz, czyli...

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, piąta w kolejności od jego centrum. Razem z Saturnem, Uranem i Neptunem należy do grupy "gazowych olbrzymów". Planety z tej kategorii mają w swojej strukturze niewiele stałych substancji. Jowisz składa się głównie z wodoru i helu. Planeta była znana już w starożytności. Rzymianie nazwali ją imieniem mitologicznego boga nieba, burzy i deszczu (po łacinie - juppiter).

Zdjęcia Jowisza z sondy Juno:

fot. NASA

Czytaj więcej